fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Polski rząd przekaże Ukrainie najnowocześniejszy sprzęt wojskowy oraz amunicję

Polski rząd przyjął uchwałę w sprawie pomocy dla Ukrainy. Parlament Europejski zapowiedział możliwość nałożenia bezprecedensowych sankcji wobec Rosji. O wsparciu dla Ukrainy w Kijowie zapewniał premier Wielkiej Brytanii.

Władimir Putin podsyca strach, który wywołał, mobilizując swoją armię przy granicy z Ukrainą. Jak mówił, jeśli chcemy uniknąć negatywnego scenariusza, należy szanować interesy Rosji. Jednym z warunków deeskalacji konfliktu ma być odstąpienie od jakichkolwiek działań, które otwierają Ukrainie drogę do NATO.

– Wyobraźmy sobie, że Ukraina jest członkiem NATO. Rozmieszcza się tam nowoczesne systemy uderzeniowe, takie same jak w Polsce i Rumunii – kto im przed tym przeszkodzi? I wtedy Ukraina rozpoczyna operację wojskową na Krymie, nie wspominając już o Donbasie. Krym jest suwerennym terytorium Rosji. Ta sprawa jest dla nas załatwiona – powiedział Władimir Putin.

Chodzi o ten sam Krym, który Rosja nielegalnie anektowała. To tam w 2014 roku pojawiły się tzw. zielone ludziki. Dziś ukraińskie władze mają realną obawę, że scenariusz może się powtórzyć na innych obszarach kraju, dlatego deputowani do Parlamentu Europejskiego zapowiedzieli gotowość do zastosowania bezprecedensowych sankcji.

– Jesteśmy gotowi i już zaczęliśmy tworzyć warunki dla dyplomatycznej ścieżki deeskalacji konfliktu. Jedno jest pewne: Ukraina nie chce wojny (…), ale jesteśmy również gotowi, gdyby Rosja najechała zbrojnie na Ukrainę, zastosować bezprecedensowe sankcje – wskazała Nathalie Loiseau, przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE.

O przygotowaniu pakietu sankcji przez Wielką Brytanię, które zaczną obowiązywać w momencie dalszego wtargnięcia na terytorium Ukrainy, zapewniał wczoraj w Kijowie premier Boris Johnson.

– Pakiet, który przedstawiamy, pozwoli nam w bardzo bezpośredni sposób określić interesy handlowe Rosji, strategiczne interesy handlowe Rosji, a także indywidualne rosyjskie interesy handlowe – mówił Boris Johnson.

Dalszy bieg wydarzeń zależy od decyzji Władimira Putina. Stany Zjednoczone zapewniły, że droga do dialogu pozostaje cały czas otwarta.

– Drzwi dyplomatyczne pozostają otwarte. Nie wiemy, jaką decyzję podejmie prezydent Putin. Widzieliśmy gromadzenie się wojsk na granicy. Sekretarz stanu USA rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Ławrowem i potwierdził nasze zaangażowanie i otwartość na drogę dyplomatyczną – zaakcentowała Jen Psaki, rzecznik prasowy Białego Domu.

Z wizytą do Stanów Zjednoczonych udaje się minister spraw zagranicznych oraz aktualny przewodniczący OBWE, prof. Zbigniew Rau. Będzie tam rozmawiał o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Tymczasem polski rząd przyjął uchwałę ws. pomocy dla Ukrainy.

„Rada Ministrów przyjęła na mój wniosek uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Przekażemy najnowocześniejszy polski sprzęt – przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe ‘Piorun’ oraz amunicję” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Decyzja miała być uzgadniana z prezydentem Andrzejem Dudą, a przekazywany sprzęt wojskowy ma mieć jedynie charakter obronny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl