fot. PAP/EPA

Ukraina: Apel do cywilów: opuśćcie miejsca walk

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy zaapelowała w poniedziałek do mieszkańców wschodniej części kraju o opuszczenie miejscowości zajętych przez prorosyjskich bojowników i wyznaczyła korytarze do ewakuacji z tych miejsc ludności cywilnej.

Rada ostrzegła przed grabieżami, porwaniami, przejmowaniem prywatnych budynków oraz kradzieżami samochodów, czego dopuszczają się separatyści w rejonie operacji przeciwko nim.

Wzywamy w związku z tym miejscową ludność do opuszczenia zajętych przez terrorystów terenów – oświadczył rzecznik RBNiO Andrij Łysenko.

Poinformował, że władze zorganizowały dwa punkty dla ewakuowanych, które znajdują się w okolicach opanowanego przez rebeliantów Doniecka i Ługańska. Według Łysenki korytarzem utworzonym w ubiegłym tygodniu w okolicach Ługańska wydostało się prawie tysiąc osób.

RBNiO przypomniała, że osoby, które chcą opuścić strefę działań wojennych, powinny mieć widoczne na ubraniu oznakowanie: jeśli jest to grupa, na jej czele i na końcu powinni iść ludzie z widocznymi rozciągniętymi kawałkami białego płótna; pojedyncze osoby powinny mieć na ramieniu szeroką białą wstążkę.

PAP/RIRM

drukuj