fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Rzeszowie trwa konferencja Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy

W Rzeszowie dziś drugi dzień międzynarodowej konferencji Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy. Rozmowy dotyczą m.in. możliwości i perspektyw rozwoju oraz odbudowy ukraińskiej infrastruktury transportowej. W debacie uczestniczą przedstawiciele 23 krajów z trzech kontynentów oraz instytucji z całego świata. Obecni są ministrowie ds. transportu m.in. z Ukrainy, Szwecji, Czech i Wielkiej Brytanii.

W środę uczestnicy konferencji wzięli udział w briefingu zorganizowanym na placu budowy szlaku Via Capratia. Głos zabrał tam m.in. minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, który podkreślał strategiczne znaczenie tej inwestycji. Minister wskazywał też na cel obrad na Podkarpaciu.

– Celem konferencji jest debata nad nowoczesną siecią transportową, która również będzie kierowana na Ukrainę. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Europę Środkową, która historycznie pozbawiona była szlaków komunikacyjnych w układzie północ-południe, jako rozwijającą się bez takich szlaków transportowych jak Via Carpatia. Trudno jest sobie wyobrazić nowoczesne korytarze komunikacyjne na Ukrainę bez takich rozwiązań drogowych, na budowie których jesteśmy – wskazał szef resortu infrastruktury.

Minister Andrzej Adamczyk zaznaczył, że na Podkarpaciu „wykuwa się Europa solidarna, dobrze skomunikowana i zrównoważonego rozwoju”.

Wydarzenie w Rzeszowie jest również okazją do spotkań bilateralnych, które prowadzi kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury.

RIRM

drukuj