fot. PAP/EPA

Poroszenko z wizytą w Ameryce

Prezydent Petro Poroszenko złoży dziś wizytę w Kanadzie, a jutro oczekiwany jest w USA. „Rozmowy w Ottawie i Waszyngtonie przyczynią się do zwiększenia wsparcia dla suwerenności i integralności Ukrainy” – powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.   

Petro Poroszenko będzie rozmawiał w Ottawie z premierem Kanady Stephenem Harperem, a w Waszyngtonie z prezydentem Barackiem Obamą, m.in. o sytuacji na wschodzie Ukrainy i pomocy dla jego kraju.

Parlament Ukrainy przyjął wczoraj ustawę o specjalnym statusie tych rejonów w Donbasie, które są opanowane przez prorosyjskich separatystów oraz zwolnił z odpowiedzialności karnej członków ugrupowań, walczących tam przeciwko ukraińskim siłom rządowym.

Jeśli specjalny status oznaczać będzie niepodległość Donbasu, to z radością przyjmiemy tę ofertę – oświadczył przywódca separatystów na wschodzie Ukrainy Ołeksandr Zacharczenko.

Tymczasem obowiązujący od 5 września rozejm na wschodzie Ukrainy nie jest w pełni respektowany. Władze w Kijowie twierdzą, że separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie. Z kolei rebelianci oskarżają stronę ukraińską o prowokowanie incydentów.

RIRM

 

drukuj