fot. twitter.com/CaritasPolska

Polski Kościół pomaga Ukraińcom

W pomoc Ukraińcom włącza się wiele organizacji kościelnych, m.in. Caritas czy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Dzięki zbiórkom organizowanym w niemalże każdym zakątku Polski, osoby oczekujące na granicy otrzymują niezbędne wsparcie.

W pomoc Ukraińcom, których dotknął dramat wojny, włącza się Caritas Polska. Diecezjalne ośrodki w całej Polsce organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne. Potrzebne są m.in. pościel, ręczniki, koce, śpiwory, żywność długoterminowa czy woda pitna.

– Udało nam się wysłać już kilka transportów na granicę, żeby osoby potrzebujące mogły z nich korzystać. Współpracujemy też z Urzędem Wojewódzkim, współpracujemy z gminami, z powiatami, które też organizują zbiórki. Pomagamy im w dystrybuowaniu artykułów pomocowych – mówił ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas archidiecezji krakowskiej.

Najbliższa zbiórka pieniężna dla uchodźców z Ukrainy przeprowadzona zostanie w Środę Popielcową.

– Wtedy jest nas naprawdę wielu w kościołach. Prosić i kwestować będą również wolontariusze zaangażowani przy diecezjalnych Caritas. Musimy mieć środki pieniężne, bo to one najszybciej muszą trafić na Ukrainę – zaznaczył rzecznik Caritas archidiecezji wrocławskiej, Paweł Trawka.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie także dba o to, by pomoc otrzymali Ukraińcy, którzy oczekują wiele godzin w zimnie na przejście przez granicę.

– Staramy się jakoś zabezpieczyć, żeby ci czekający na przejściach po drugiej stronie granicy mieli, chociaż odrobinę ciepłego posiłku, żeby był jakiś namiot, gdzie mogliby się ogrzać. To jest nasze zadanie na teraz i będziemy robić wszystko, żeby tak było, bo po przejściu granicy są absolutnie pod opieką. Tam już o nic się martwić nie muszą. Chodzi o odcinek oczekiwania na przejście przez granicę – mówił ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Najważniejsza jest modlitwa o pokój, ale w parze z modlitwą idzie czyn – zwrócił uwagę kapłan.

– Zachęcałbym do tego, żeby – jeżeli ktoś czuje w sobie potrzebę pomocy – zaangażować się np. w swoim lokalnym parafialnym Caritas, żeby się zgłosić do wspólnoty parafialnej i żeby pamiętać o składce, która będzie w najbliższą Środę Popielcową – zaznaczył dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Od niedzieli działa także rządowa strona pomagamukrainie.gov.pl.

Każdy, kto chce wesprzeć Ukraińców, znajdzie tam fundacje czy strony lokalnych samorządów. Koordynacja pomocy jest konieczna, aby była ona skuteczna.

TV Trwam News

drukuj