fot. PAP/Marcin Obara

Rząd przyjął uchwałę powołującą Narodowy Program Amunicyjny

Do dwóch miliardów złotych ze środków publicznych rząd przeznaczy na zwiększenie produkcji amunicji. MON zatwierdził kontrakt na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Pierwsze, w ramach wcześniej podpisanej umowy, trafią na wyposażenie Wojska Polskiego już w tym roku.

Rząd przyjął uchwałę powołującą Narodowy Program Amunicyjny. Program ma zwiększyć moce produkcji amunicji w Polsce.

– Zatwierdziliśmy program, który zachęca podmioty prywatne, spółki Skarbu Państwa, a także podmioty zagraniczne, które będą sprawdzone oraz zweryfikowane, do szybkiego podjęcia tego wyzwania, aby na terytorium RP powstawały nowe zakłady produkcji amunicji – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Uchwała przyjęta przez rząd jest związana z porozumieniem w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy i uzupełnienia zapasów państw członkowskich. Do porozumienia przystąpiło 18 państw, w tym 17 unijnych. Polska oraz pozostałe kraje NATO wyciągają wnioski z pola bitwy na Ukrainie. Na tej podstawie dokonują zakupów amunicji oraz zwiększają moce produkcyjne.

Mamy pełną wiedzę, jaka broń i w jakich ilościach jest zużywana podczas walki – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

– Ukraińcy wystrzeliwują kilka tysięcy pocisków artyleryjskich dziennie, a Rosjanie czasem wielokrotnie więcej, a więc mówimy o konieczności skokowego podniesienia zdolności produkcyjnych w produkcji amunicji – zaakcentował szef rządu.

Na podniesienie zdolności produkcyjnych rząd przeznaczy w najbliższym czasie do 2 mld złotych. Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło w środę kolejną umowę w ramach projektu Pilica plus – wskazał wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

– To jest kolejna umowa, dlatego że pierwsza umowa, która została zatwierdzona, już jest realizowana. Jeszcze w tym roku pierwsze stacje radiolokacyjne trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. Ta umowa to kolejne 22 stacje radiolokacyjne. Wartość umowy to miliard sto milionów złotych – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

System Pilica plus, w ramach którego na wyposażanie Wojska Polskiego trafią radary Bystra, jest polskim projektem, który wzmocni i uzupełni niższe warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

– System Pilica plus jest projektem, który uzupełni zdolności, które już posiadamy i również te, które rozwijamy. Zaczynając od strefy najniższej, gdzie wykorzystujemy polskiej produkcji Pioruny, poprzez strefę wyższą, gdzie mamy konstrukcje, które powstały we współpracy z naszym brytyjskim partnerem – podsumował szef MON.

Pierwsza umowa – zawarta w 2019 roku – przewiduje dostawy 16 stacji radiolokacyjnych Bystra o wartości 635 mln złotych. Pierwsze trafią na wyposażenie Wojska Polskiego już w tym roku. Dostawy w ramach umowy zatwierdzonej w środę przewidziano na lata 2026–2028.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl