fot. PAP/Marcin Obara

Koniec z użytkowaniem wieczystym

Rząd przyjął zmiany w Ustawie o gospodarce nieruchomościami. Reforma umożliwi przedsiębiorcom nabycie gruntów na własność, które mają w użytkowaniu wieczystym.

Zmiana przepisów to kolejny etap eliminacji z systemu prawa użytkowania wieczystego. Kilka lat temu podobne ułatwienia wprowadzono dla osób fizycznych. Teraz nadszedł czas, by korzystne przepisy mieli również przedsiębiorcy – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

– Wykonujemy tym samym kolejny krok likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. Jeśli dobrze pamiętam, to Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formułą – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Projekt ustawy przewiduje nowy rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Umożliwi przedsiębiorcom, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, a także osobom fizycznym, przejęcie na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym przez określony ustawą czas. W Polsce jest około 450 tysięcy nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym.

– Regulacja jest na tyle mocna, że przewiduje tzw. roszczenie, czyli wszystkie podmioty, które powyżej 25 lat użytkują dany obszar, będą miały roszczenie, żeby dokonać przekształcenia – wykupić własność, wyjść z pułapki użytkowania wieczystego – podsumował minister rozwoju, Waldemar Buda.

Obowiązujące przepisy często wiązały się z radykalnym podnoszeniem cen za użytkowanie wieczyste przez samorządy. Nowelizacja ustawy ma położyć temu kres. Nowe przepisy pozwolą wyeliminować roczne opłaty wynikające z użytkowania wieczystego – podkreślał minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Nabycie gruntu przez użytkownika nie będzie obowiązkowe, nie będzie odbywało się z mocy prawa, ale na wniosek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl