fot. PAP/Marcin Kmieciński

M. Morawiecki w Londynie: Optujemy za rozsądnym procesem negocjacji ws. Brexitu

Optujemy za rozsądnym procesem negocjacji ws. Brexitu. Chcielibyśmy jak najbliższej współpracy z Wielką Brytanią w kwestiach finansowych, handlowych, ale i w obszarze bezpieczeństwa – mówił we wtorek w Londynie premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w Londynie odbyło się spotkanie przywódców krajów uczestniczących w procesie berlińskim, czyli w mechanizmie wspierania państw Bałkanów Zachodnich w ich integracji z UE. Następnie odbyła się wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, premier Wielkiej Brytanii Theresy May i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Mateusz Morawiecki był pytany na tej konferencji o to, jak Polska ocenia obecny stan negocjacji brexitowych w kontekście zmian w rządzie brytyjskim i niedawnej propozycji przedstawionej przez premier Theresy May.

„My jesteśmy usatysfakcjonowani, jeśli chodzi o dotychczasowy przebieg negocjacji. One oczywiście nie są łatwe, dotyczą praw Polaków mieszkających tutaj na Wyspach, ale też rozliczeń finansowych i wielu takich tematów” – powiedział polski premier.

Jak dodał, „na tym etapie, na którym jesteśmy, osiągnęliśmy nasze cele i uważamy, że to, co się udało osiągnąć zarówno Wielkiej Brytanii, jak UE (…) jest na razie dobrym osiągnięciem”.

Zaznaczył, że wiadomo „o rozmaitych napięciach na styku polityki handlowej i w obszarze bezpieczeństwa”.

„To jest główna stawka tego ostatniego, ale bardzo ważnego etapu negocjacji z Wielką Brytanią w kontekście Brexitu” – dodał.

„Polska opowiada się za jak najbardziej przyjaznym układem z Wielką Brytanią w tym duchu, by z jednej strony zachowane były wszelkie reguły w zakresie finansowania, praw osób tutaj mieszkających, na Wyspach” – oświadczył premier.

Z drugiej strony – dodał – „uważamy, że stałoby się niedobrze i byłaby to krzywda zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla UE, gdyby nastąpiło jakieś bardzo gwałtowne, nieuporządkowane rozejście się Wielkiej Brytanii i UE”.

„Dlatego optujemy za rozsądnym procesem negocjacji (ws. Brexitu – PAP). Chcielibyśmy jak najbliższej współpracować z Wielką Brytanią zarówno na polu gospodarczym, inwestycyjnym, handlowym, ale i w obszarze bezpieczeństwa” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj