Obraz autorstwa Freepik

Resort klimatu podsumował kończący się sezon grzewczy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało kończący się trudny sezon grzewczy. Średnio właściciele mieszkań i domów indywidualnych zapłacili kilka tysięcy mniej za ogrzewanie, niż wynikałoby to ze stawek rynkowych – zauważył resort.   

Tegoroczna zima miała być dla nas wszystkich dramatyczna. Mieliśmy – według prognoz opozycji – zamarzać w mieszkaniach z powodu braku węgla i horrendalnie wysokich cen gazu i prądu. Prognozy się nie sprawdziły, bowiem zima była łagodna, a rosnące ceny ograniczyły tarcze energetyczne.

Odnotowaliśmy, że wszystkie nasze systemy wsparcia zadziałały, są skuteczne (…). Niczego nikomu nie zabrakło, jeżeli chodzi o ogrzewanie. To był nasz plan, który się zrealizował w 100 procentach – powiedziała wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Zamrożono ceny gazu, zwracano najuboższym VAT za gaz, wprowadzono maksymalną cenę za tonę węgla, a także dopłaty do innych źródeł ciepła.  Rosnące ceny energii były wyzwaniem dla wszystkich, w tym dla samorządów – mówił prezydent Otwocka, Jarosław Margielski.

– Dzięki osłonie, którą wprowadził rząd, podwyżki były w sposób zminimalizowany odczuwalne dla mieszkańców – wskazał Jarosław Margielski.

Wsparcie finansowe trafiło do właścicieli mających własne źródła ogrzewania, jak i tych, którzy korzystają z ciepła systemowego. Tarcze energetyczne zakładały, że ceny za ciepło nie mogą wzrosnąć więcej niż o 40 procent w stosunku do 30 września 2022 roku – mówiła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

– Średnio przy 50-metrowym mieszkaniu 5 tysięcy w sezonie grzewczym mniej zapłacili mieszkańcy za to, że ogrzewali swoje domy i to niezależnie od tego, w jaki sposób były te domy ogrzewane i z jakich źródeł ciepłownie korzystały – powiedziała wiceminister.

Minionej zimy za ciepło mniej zapłaciły także samorządy. Tarcze objęły instytucje wrażliwe takie jak szpitale, szkoły przedszkola czy żłobki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl