fot. PAP/EPa

MSZ: konsul bada sytuację Polaków w Mariupolu; przekazana pomoc 

W Mariupolu przebywa polski konsul, który zbiera informację o sytuacji osób polskiego pochodzenia; przekazał im pomoc materialną – poinformował w piątek rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. MSZ na razie nie podjęło decyzji o ewentualnej ewakuacji.

Polski konsul przebywa w Mariupolu od czwartku. „Spotkał się z liderami organizacji polonijnych w tym mieście, spotkał się z osobami pochodzenia polskiego. Przywiózł ze sobą pomoc materialną, która będzie dystrybuowana wśród osób polskiego pochodzenia” – poinformował w piątek dziennikarzy Wojciechowski.

„Czekamy na pełną kompleksową relację konsula. Na tej podstawie będziemy podejmować decyzje o konkretnych działaniach. Ze wstępnych informacji wynika, że w tragicznym ostrzale Mariupola, który miał miejsce w zeszły weekend nie ucierpiały osoby polskiego pochodzenia. Nie ma ich ani wśród zabitych, ani rannych” – podkreślił.

Rzecznik MSZ był pytany przez dziennikarzy o możliwość ewakuacji. „Nie chciałbym w tej chwili nic przesądzać. Tego typu decyzje nie zależą od jednego ministerstwa, muszą zostać skonsultowane” – odpowiedział.

Mariupol leży przy jedynej drodze lądowej łączącej Rosję z zaanektowanym przez nią Krymem. W ostrzale tego miasta w sobotę zginęło 30 osób, a blisko 100 zostało rannych.

W styczniu z objętego walkami Donbasu do Polski przyjechało 178 osób polskiego pochodzenia.

PAP

drukuj