fot. PAP/Piotr Nowak

„Stand Up For Ukraine” – kolejna forma wsparcia dla Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Tematem rozmów było dalsze zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, rozpoczęła się od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w cztery oczy.

Tematem rozmów była aktualna sytuacja oraz dalsze zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc dla Ukrainy. Po południu Ursula von der Leyen wzięła udział w konferencji darczyńców na rzecz uchodźców „Stand Up For Ukraine”.

– Jesteśmy tutaj dlatego, że chcemy zgromadzić świat wokół uchodźców wewnątrz i poza Ukrainą, aby ich wspierać. Mam nadzieję, że dołączy wiele, wiele osób – mówiła Ursula von der Leyen.

Prezydent Andrzej Duda, dziękując przewodniczącej KE za wizytę w Warszawie, podkreślił, że wydarzenie jest kolejnym znakiem międzynarodowej jedności.

– Wszyscy popieramy te same wartości: pokój, wolność, demokrację i prawo do samostanowienia. Dzisiaj stajemy w obronie Ukrainy, ale jednocześnie Ukraina staje w obronie nas. Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, ale także o naszą. Dzisiaj wspieramy miliony ukraińskich uchodźców i ludzi w potrzebie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W wydarzeniu zdalnie wziął również udział prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski przypomniał, że agresja Rosji na Ukrainę trwa już 45 dni. Czas ten pokazał, że jest to napaść na najodważniejsze państwo na świecie.

– Chcę, aby ukraińska odwaga stała się udziałem wszystkich na całym świecie, tak samo jak my bronimy się przeciwko największemu tyranowi ze wszystkich, by inni ludzie na świecie również chcieli opierać się tej tyranii – zaakcentował Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy domagał się, by sankcje zostały narzucone na wszystkie rosyjskie banki oraz ropę, aby rosyjską machinę wojenną pozbawić możliwości działania.

– Świat demokratyczny ma władzę, aby nam pomóc. Ukraińska odwaga zasługuje na szacunek. Przekonajcie swoich polityków. Zostańcie z Ukrainą – wskazał Wołodymyr Zełenski.

Zainicjowana została kampania „Stand Up For Ukraine”, która ma zmobilizować rządy, instytucje, artystów, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne do bezpośredniego finansowania działań humanitarnych w Ukrainie i w krajach sąsiadujących.

– Nasze zgromadzenie „Stand Up For Ukraine” wezwało liderów świata, aby dzisiaj przekazali miliardy dolarów na wsparcie dla uchodźców i wewnętrznie wysiedlonych – podkreślił twórca organizacji humanitarnej Global Citizen, Hugh Evans.

25 marca 2022 r. Komisja Europejska i rząd Kanady we współpracy z Global Citizen ogłosiły rozpoczęcie globalnej kampanii, której celem jest zebranie funduszy na wsparcie osób uciekających przed rosyjską inwazją.

– W miarę jak pogłębia się humanitarny kryzys i rosną nasze potrzeby, nasza kolektywna odpowiedź musi dotrzymywać mu kroku. Dokładnie dlatego zebraliśmy się tu dzisiaj. Razem pracujmy dalej, aby mobilizować rządy na całym świecie, spółki prywatne oraz ludzi w naszych społecznościach, by wspierali uchodźców z Ukrainy – mówił premier Kanady.

Konferencja „Stand Up For Ukraine” to ważne wydarzenie dla Polski, patrząc na obecną sytuację – przypomniał prof. Tadeusz Marczak, historyk.

– To wydarzenie może mieć istotną rolę dla Polski, dlatego że ponosimy główny ciężar pomocy prawdziwym uchodźcom wojennym z terenu Ukrainy – podsumował prof. Tadeusz Marczak.

W ramach kampanii „Stand Up For Ukraine” zebrano dotąd ponad 9 mld euro. Komisja Europejska chce przeznaczyć dodatkowy miliard euro na pomoc Ukrainie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl