Prezydent RP awansował 100-letniego Ludwika Krempę

Prezydent Andrzej Duda awansował na stopień generalski pułkownika Ludwika Krempę – weterana II wojny światowej. W 100-lecie urodzin generała szef państwa polskiego odznaczył bohatera również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości odbyły się w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie z udziałem m.in. przedstawicieli wojska i władz samorządowych.

Generale, dziękuję za ten niezwykły czyn pańskiego życia – mówił prezydent Andrzej Duda wręczając odznaczenie.

– Serdecznie dziękuję za tą niezłomną postawę bohaterstwa w walce o wolność Ojczyzny. Postawę, która jest dziś wielkim przykładem dla polskich lotników, polskiej lotniczej młodzieży, sił powietrznych, wolnej Rzeczpospolitej. Bardzo serdecznie dziękuję, że pan generał – jako świadek historii także i dziś, acz w świetnej kondycji, mimo absolutnie niebywałego wieku ponad stu lat – cały czas jest otwarty na spotkania z młodzieżą, cały czas jest otwarty na dawanie świadectwa patriotyzmu, miłości Ojczyzny, obowiązku służby – tego wszystkiego, co jest tak niezwykle ważne dla wychowania przyszłych pokoleń – podkreślił szef państwa polskiego.

Gen. Ludwik Krempa w czasie II wojny światowej był pilotem Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

Latał w dywizjonie bombowym 304 w Wielkiej Brytanii. Jest kawalerem Orderu Virtuti Militari. W styczniu bieżącego roku ukończył sto lat.

RIRM

drukuj