fot. PAP/Krzysztof Świderski

Prezydent A. Duda w Namysłowie: To satysfakcja, że programy, które wdrożyliśmy przyniosły dobry efekt

To dla mnie wielka satysfakcja, że programy, które wdrożyliśmy w połączeniu z zapałem, z wolą poprawy swojej sytuacji materialnej przyniosły dobry efekt – powiedział w poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami Namysłowa prezydent Andrzej Duda.

Na spotkanie z głową państwa w sali namysłowskiego liceum przyszło kilkuset mieszkańców Namysłowa (opolskie). Jak przypomniał burmistrz miasta Bartłomiej Stawiarski, poniedziałkowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy była pierwszą wizytą głowy państwa w tym mieście od roku 1989.

Prezydent Duda rozpoczął spotkanie od przypomnienia trudnej i skomplikowanej historii Górnego i Dolnego Śląska. Podziękował wszystkim mieszkańcom Namysłowa i ich przodkom, którzy przyjechali do miasta po 1945 r, za przywrócenie polskości tym ziemiom i pracę na rzecz jej utrzymania.

Prezydent nawiązał do realizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy programów socjalnych.

„Cieszę się, że udaje nam się prowadzić skuteczną politykę. Cieszę się, że udaje nam się wprowadzić wiele różnego rodzaju programów, które pomagają funkcjonować polskiej rodzinie, które – mam nadzieję – poprawiają także życie ludzi, którzy otrzymują dzisiaj ze strony państwa świadczenia za należne im dziesięciolecia pracy, którą wykonywali dla Rzeczypospolitej” – mówił prezydent.

Za sukces ostatnich czterech lat prezydent uznał wprowadzenie szeregu programów, które pomagają wszystkim mieszkańcom Polski.

„Pomagają, ale nie załatwiają sprawy” – zaznaczył.

„Te programy z założenia miały być wędką, która miała pomóc polskim rodzinom, która miała zachęcić, która miała spowodować przyspieszony rozwój gospodarczy, która przede wszystkim miała wlać w serca wiarę i optymizm. To było dla nas najważniejsze” – mówił.

Prezydent zapewnił, że w wielu przypadkach to się udało.

„To jest dla mnie wielka satysfakcja, że te działania, które zostały przez nas podjęte na szczeblu centralnym; te ustawy, które przyjęliśmy, te programy, które wdrożyliśmy one w połączeniu z zapałem, z wolą poprawy swojej sytuacji materialnej, poszukiwania dobrej pracy, ciężkiej pracy, tego co Polacy umieją robić, one wszystkie przyniosły dobry efekt” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że chce żebyśmy byli państwem bezpiecznym, państwem z silną gospodarką, państwem o liczącej się pozycji.

„Bardzo rozpychamy się na arenie międzynarodowej. Jak państwo widzicie nie wszyscy są z tego zadowoleni, dlatego jesteśmy atakowani na różne sposoby. (…) Taka jest rzeczywistość i ja zawsze powtarzam, że słabego się nie atakuje, nie opłaca się atakować słabego, po co atakować słabego? Atakuje się silnego, atakuje się tego, kto ma pozycję, po to, by próbować jego pozycję osłabić” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że celem jego działań i rządu Zjednoczonej Prawicy jest zachęcenie Polaków, którzy wyjechali z kraju, do powrotu do Polski. W tym celu tworzone są programy mające na celu nie tylko bezpieczeństwo ekonomiczne i militarne, ale także społeczne – obejmujące rozwój usług socjalnych i nowoczesnej służby zdrowia. Służyć temu ma między innymi program walki z chorobami nowotworowymi i budowy centrów usług społecznych, realizowanych w ścisłej współpracy z samorządami terytorialnymi.

„Przyjęliśmy wcześniej w tym kierunku specjalną ustawę. Eksperci twierdzą jednoznacznie – rak będzie prawdopodobnie w najbliższych dziesięcioleciach największa przyczyną zgonów Polaków. Musimy z tym walczyć, musimy stworzyć takie warunki, aby za kilka, kilkanaście lat ta walka przeciwko rakowi była jak najbardziej wydajna” – mówił prezydent.

Podkreślił, że ważne jest również budowanie „całego spektrum usług, które byłyby świadczone mieszkańcom na poziomie samorządowym”.

„To dlatego w Kancelarii Prezydenta opracowaliśmy jako Narodowa Rada Rozwoju (…) program centrów usług społecznych. Przygotowaliśmy w tym zakresie specjalna ustawę, która została przyjęta przez Sejm” – przypomniał prezydent.

Podkreślił, że tworzenie CUS nie jest obowiązkowe, a jest jedynie „propozycją dla samorządów”.

„Samorządy mogą z tego skorzystać, ale nie muszą. Natomiast jest to zgodne z najnowocześniejszymi europejskimi trendami. To sposób na tworzenie, budowanie spektrum usług społecznych świadczonych dla ludności w ramach działalności samorządu terytorialnego w jak najbardziej spójny, jak najbardziej zorganizowany i wydajny sposób” – mówił Andrzej Duda.

Zwracając się do obecnej na spotkaniu młodzieży, prezydent zachęcał przedstawicieli młodego pokolenia do udziału w wolontariacie na rzecz całego społeczeństwa.

PAP

drukuj