fot. januszszewczak.wordpress.com

J. Szewczak: dane GUS dowodem poprawiającej się koniunktury w Polsce

Zdaniem Janusza Szewczaka, zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych i byłego głównego ekonomisty SKOK, ostatnie dane dotyczące wzrostu płac i zatrudnienia są dowodem poprawiającej się sytuacji gospodarczej w Polsce.

Główny Urząd Statystyczny podał dziś, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym tego roku wzrosło o 4,0 proc. licząc rok do roku, a zatrudnienie wzrosło o 4,6 proc. rok do roku.

„To jest dowód zdecydowanie poprawiającej się koniunktury gospodarczej w Polsce. (…) Widać, że wszystkie wskaźniki się poprawiają znacząco od wzrostu gospodarczego poprzez zatrudnienie przez produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną” – powiedział Szewczak.

Lutowe dane o dynamice zatrudnienia pozytywnie zaskoczyły analityków Banku Ochrony Środowiska.

„W lutym dynamika zatrudnienia w ujęciu miesięcznym przyspieszyła, co jest symptomem kontynuacji poprawy (bardzo dobrej) sytuacji na rynku pracy” – napisano w komentarzu banku.

Według Janusza Szewczaka, Polska jest pozytywnie postrzegana przez biznes światowy, o czym świadczy zaproszenie nas na szczyt G20. Jak zaznaczył ekonomista, „światowy biznes bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, gdzie można dzisiaj robić w miarę spokojne i bezpieczne interesy. Polska staje się taką oazą spokoju i bardzo pozytywnych oczekiwań”.

„Te wszystkie wskaźniki pokazują, jak bardzo pomyliła się jedna z agencji ratingowych w zeszłym roku obniżając naszą wiarygodność. Dzisiaj ta wiarygodność biznesowa znacząco rośnie” – podkreślił ekspert.

PAP/RIRM

drukuj