Odbyły się kolejne konsultacje ws. metropolii warszawskiej

W Warszawie odbyła się dziś druga tura konsultacji w sprawie projektu ustawy dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej. W spotkaniu z wojewodą mazowieckiem Zdzisławem Sipierą oraz posłem Prawa i Sprawiedliwości Jackiem Sasinem uczestniczyli przedstawiciele samorządów, które według projektu miałyby współtworzyć metropolię.

W najbliższym czasie ruszą również szerokie konsultacje społeczne. Jeżeli nowe przepisy miałyby obowiązywać przed wyborami samorządowymi, to ustawa musi być uchwalona do końca tego roku.

Widoczne są różne podejścia samorządów co do kwestii konsultacji – zaznaczył wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

– Widać jasną deklarację niektórych samorządów, które są za tym, żeby mówić otwarcie, mówić o wszystkim i wejść na tę ścieżkę, o której mówimy. Są też takie, które mówią, że nie ta formuła, nie te konsultacje, nie ten tryb itd., czyli szukają troszeczkę zastępczego wyjścia z sytuacji, żeby może nie brać tego udziału, ale nie mówią tego głośno – wskazywał Zdzisław Sipiera.

Wojewoda mazowiecki dodał, że ma przeświadczenie, iż udało się dziś „symbolicznie ruszyć z miejsca”.

– Czyli zacząć mieć taką świadomość i pewne przeświadczenie, iż wiemy, że musimy zmierzać do dobrej ustawy metropolitalnej. Sądzę, że w tym momencie zaangażowanie wielu osób, które będzie w przyszłości w tym zakresie, da efekty zbiorcze – akcentował wojewoda mazowiecki.

Poseł PiS Jacek Sasin zwrócił uwagę, że konsultacje społeczne w kwestii utworzenia metropolii warszawskiej są wydarzeniem bezprecedensowym na ich skalę.

– W najbliższym czasie zaczniemy bardzo szeroką, bezprecedensową akcję konsultacji. Ona jest bezprecedensowa dlatego, że będzie obejmować obszar zamieszkały przez ok. 2,5 mln mieszkańców – tłumaczył Jacek Sasin.

Polityk PiS wyraził przekonanie, że mieszkańcy uzyskają odpowiednią wiedzę na temat plasowanych zmian i na jej podstawie będą mogli wyrazić swoje zdanie.

– Jestem przekonany, że będziemy w stanie dotrzeć do ludzi i osiągnąć taki skutek, że z jednej strony, mieszkańcy będą mogli czuć się dobrze poinformowani w tej sprawie i wyrazić w oparciu o tę dobrą informację swoją opinię, a z drugiej strony, da nam to rzeczywiście bardzo dobry materiał do dalszej pracy – powiedział Jacek Sasin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl