Kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji rozpoczęła rozprawę na zasadach ogólnych. Wezwani zostali: Mirosław Bieniek, były prezes spółki Plater oraz Marian i Dorota Robełek, beneficjenci wielu decyzji reprywatyzacyjnych.

Szczególnie ciekawie zapowiada się przesłuchanie Mariana Robełka – generała Ludowego Wojska Polskiego. Poseł Jan Mosiński, członek komisji, chce zapytać go m.in. o to, jak nabył nieruchomości oraz jak traktował lokatorów.

Chciałbym zapytać, czy mieliśmy do czynienia z czyszczeniem kamienic z lokatorów. Chciałbym się ewentualnie też dowiedzieć, jakie były relacje między nim a pracownikami Biura Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Też zapytam o znajomości z innymi postaciami, które się przewijają w procesie nabywania warszawskich kamienic. Nie wszystkie przebiegały w trybie dzikiej reprywatyzacji, ale większość zapewne tak – mówi Jan Mosiński.

Na początku sierpnia komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy ws. nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 40. Beneficjentami reprywatyzacji byli Danuta i Marian Robełek oraz spółka Plater. Komisja nakazała małżeństwu m.in. zwrot na rzecz miasta ponad 6 mln zł. Kwota trafiła już do ratusza.

Komisja weryfikacyjna od czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

RIRM

drukuj