Warszawa: sala posiedzeń w PKiN otrzymała imię Olgi Johann

Życie Olgi Johann pokazało, że można być normalnym, że można być na co dzień serdecznym, że można zawsze myśleć o drugim człowieku – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, podczas uroczystości nadania imienia Olgi Johann sali posiedzeń w Pałacu Kultury i Nauki. „Olga jest ciągle w naszej pamięci” – podkreślił w czwartek marszałek Senatu.

Jak mówił Stanisław Karczewski, tablica – która została odsłonięta podczas uroczystości – będzie „znakiem, że całe jej życie było dla nas takim doświadczeniem wspólnym tego, że można być normalnym, że można być na co dzień serdecznym, że można być – to różnie jest oceniane – ale człowiekiem niezwykle prostolinijnym i zawsze myślącym o drugim człowieku”.

Olga zawsze chciała porozumienia, ale była jednoznaczna, miała bardzo jednoznaczne poglądy” – mówił marszałek Senatu.

Jak dodał, wielki patriotyzm, który cechował Olgę Johann, był „niezwykle normalny i naturalny”.

Widziałem Olgę po raz ostatni (…) już w stanie bardzo ciężkim, nie oddychała sama, była pod respiratorem, ale ten uśmiech był cały czas na jej twarzy. Rozmawialiśmy o sprawach ważnych. Ona nie mogła się z nami w pełni porozumiewać, ale my ją rozumieliśmy i wiedzieliśmy, o czym ona mówi, co chce nam powiedzieć. Chciała nam przede wszystkim powiedzieć, że jest z nami, że w dalszym ciągu – tak to zrozumiałem wtedy – choć odchodzi, chodź już umiera, to że będzie nas wspierać” – powiedział Stanisław Karczewski.

Dodał, że znał Olgę Johann wiele lat i niezwykle ją cenił.

Po prostu, po ludzku, jako swoją przyjaciółkę, po prostu ją kochałem” – podkreślił marszałek Senatu.

Bardzo nam jej brakuje (…). Mam w swojej książce jej numer telefonu, nie skasowałem tego wpisu, bo ona tak głęboko jest w moim sercu, że tego wymazać się po prostu nie da” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

Olga Johann (ur. 8 października 1942 r.) zmarła po długiej chorobie 5 kwietnia. Była psychologiem, socjologiem i nauczycielem akademickim. W latach 2002-2006 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Od 2014 r. z ramienia PiS zasiadała w Radzie Warszawy, której była wiceprzewodniczącą.

PAP/RIRM

drukuj