fot. https://twitter.com/GUS_STAT

Wzrost PKB w 2021 roku

Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek dot. wzrostu PKB. Wynika z niego, że polskie PKB w minionym roku wzrosło o 5,7 proc. To najwyższy wynik od 14 lat.

Początkowo ekonomiści szacowali, że Produkt Krajowy Brutto w 2021 roku wzrośnie o 5,5 proc. Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego PKB był jednak realnie wyższy o 5,7 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. To najwyższy wzrost PKB od 2007 roku. Polskie PKB zmieniło się tak samo jak w Stanach Zjednoczonych. Przemysł jest sektorem, który jest siłą pociągową naszej gospodarki.

Jak przypomniał prezes GUS, Dominik Rozkrut, 2020 rok był pierwszym rokiem pandemii.

„Mieliśmy do czynienia ze spadkiem PKB o 2,5 proc. Dzisiaj jesteśmy na poziomie 5,7 proc.” – poinformował.

Z kolei popyt krajowy zwiększył się realnie o 8,2 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Zaś spożycie ogółem w ub. roku wzrosło realnie o 4,8 procent, a spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 6,2 proc. Jeżeli chodzi o nakłady brutto na środki trwałe, wzrosły one o 8,0 proc. w 2021 roku w porównaniu z 2020 rokiem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl