Znaczny wzrost wpływów do budżetu państwa z podatku VAT

Ponad dwadzieścia miliardów złotych – o tyle zwiększą się w tym roku wpływy do budżetu państwa ze ściągniętego podatku VAT. Tak dobry wynik to efekt uszczelnienia luki podatkowej – mówi minister rozwoju i finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jeden z największych sukcesów rządu Prawa i Sprawiedliwości to uszczelnienie luki podatku VAT – mówił na antenie TVP Info minister rozwoju i finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki.

– W tym roku zobaczymy więcej ściągniętego VAT-u o dwadzieścia kilka mld złotych. To jest tyle, ile wpływa netto do Polski z funduszy unijnych – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Opozycja zarzuca jednak, że tak dobry wynik to jedynie efekt kreatywnej księgowości. Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oskarża rząd, że w rzeczywistości „dokręca podatkową śrubę”. Wicepremier Mateusz Morawiecki odpowiada:

– To jest taka strategia: łapać złodzieja – tak po ludowemu to się nazywa. Jak ktoś już widzi, że czapka gore na złodzieju i jest wielki problem, to właśnie stosuje taką taktykę pokazania, że to my właśnie zaczęliśmy ściągalność – mówił wicepremier.

– Wobec mafii vatowskich, wobec wszystkich kombinatorów – bez przebaczenia – dodawał minister rozwoju i finansów.

Jak dodaje wicepremier Mateusz Morawiecki, takie podejście przynosi efekty. Obecnie mimo wielu rządowych wydatków społecznych, deficyt budżetowy jest niższy niż za rządów koalicji PO-PSL.

TV Trwam News/RIRM

drukuj