fot. PAP/Marcin Obara

Iwona Dybał przed komisją ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT przesłucha dziś Iwonę Dybał, prezes zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Świadek swoją funkcję pełni od 2012 roku.

Iwona Dybał zabiegała o wprowadzenie odwrotnego obciążenia na stal.  Rozwiązanie w sposób znaczący ograniczyło wyłudzenia podatku VAT, głównie wśród producentów stali żebrowanej.

Zdaniem komisji VAT-owskiej, rozwiązanie zostało wdrożone z opóźnieniem. Świadek będzie pytana o zwłokę w tym zakresie – poinformował poseł Kazimierz Smoliński, wiceszef komisji ds. VAT.

Chcielibyśmy uzyskać potwierdzenie, jak to było ze spotkaniami z urzędnikami. Dlaczego praktycznie przez dwa lata nie wprowadzono tego rozwiązania. Kiedy wprowadzono, to porządek na tym rynku zaczął się robić, ale w między czasie setki milionów Skarb Państwa stracił, bo tam była mowa o nawet 400 mln zł strat rocznie. Inny prezes organizacji mówił, że jak rozmawiał z urzędnikami, to wydawało im się, że mowa jest o setkach milionów, a oni to traktowali, jakbyśmy rozmawiali o 1 mln zł czy tam tysiącach złotych. Każdy milion, każde 100 tys. zł są ważne dla budżetu – zaznaczył Kazimierz Smoliński.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku. Według szacunków, w tym okresie z tytułu wyłudzeń VAT Skarb Państwa stracił około 250 mld zł.

Swoje zeznania przed komisją złożył m.in. były premier Donald Tusk.

RIRM

drukuj