fot. PAP/Radek Pietruszka

Kolejne przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchiwała we wtorek kolejnych świadków. Pierwszy świadek, były wiceszefa MSWiA zeznawał ponad 6 godzin. Adam Rapacki funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i administracji sprawował w latach 2007-11. W 2011 r. został powołany na to samo stanowisko w nowo utworzonym resorcie. Według byłego wiceministra istniała świadomość problemu przestępczości podatkowej.

Świadek wskazał, że policja robiła co mogła, choć walka o szersze kompetencje dla funkcjonariuszy często kończyła się fiaskiem ze względu na opór polityków.

Członek komisji śledczej ds. VAT poseł Wojciech Murdzek z PiS mówił, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, o wstępnych wnioskach płynących z kolejnych przesłuchań.

– Myślę, że już pierwsze takie wnioski, które pewnie jeszcze po kolejnych przesłuchaniach będą modyfikowane, ale pierwsze wnioski już nasuwają się. Wydaje się, że, ja bym to określił jako brak odpowiedzialności, bo ta odpowiedzialność to jest za różne narzędzia, które były stosowane z opóźnieniem albo wcale, lub nie w takim wymiarze i praktycznie niewiązanie działań z takimi realnymi efektami – powiedział poseł Wojciech Murdzek.

We wtorek zeznania składał też Piotr Niemczyk, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa i wiceminister gospodarki w 2001 r. Od roku 2007 piastował stanowisko doradcy Komisji ds. Służb Specjalnych, a od 2008 społecznego doradcy szefa Służby Celnej. W 2008 roku wszedł w skład rady konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW.

Świadek mówił m.in., że jego firma współtworzyła raport na temat wyłudzeń w obrocie paliwami. Zeznał, że problem nielegalnego przywozu paliwa istniał przez dłuższy czas, a proceder ten „wyglądał” na zorganizowany.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl