fot. arch. Sióstr Loretanek

Komisja śledcza zbada okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki?

Powołania komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki domaga się poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15. Zapowiedział złożenie w Sejmie odpowiedniego projektu uchwały w tej sprawie.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko to niezwykle ważna postać dla Polaków. Walczył z komunizmem na gruncie nauczania Kościoła i zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II „zło dobrem zwyciężaj”. Za to, że głosił niewygodną wówczas prawdę był nękany i został brutalnie zamordowany.

Jak powiedział w rozmowie z redakcją informacyjną Telewizji Trwam poseł Tomasz Rzymkowski „wszystkie materiały dotyczące zamordowania ks. Jerzego są w posiadaniu instytucji państwowych”, a znani nam, oficjalni zabójcy kapelana „Solidarności” nie są jego prawdziwymi mordercami.

– Mamy tak wiele argumentów świadczących o tym, że osoby skazane w procesie toruńskim uczestniczyły jedynie jako swoiści pośrednicy, natomiast zupełnie, kto inny mógł uczestniczyć w tej strasznej tragedii – zabójstwie i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – mówi poseł Kukiz’15.

Andrzej Michałowski, działacz opozycji komunistycznej i jeden z założycieli „Solidarności” podkreśla, że śmierć ks. Jerzego Popiełuszki nie do końca została wyjaśniona.

– Próbował to zrobić w latach 90 prokurator Andrzej Witkowski, wtedy to śledztwo odebrał mu ówczesny minister sprawiedliwości Wiesław Chrzanowski. Drugi raz, kiedy ten sam prokurator w 2002 próbował wyjaśnić śmierć ks. Popiełuszki, tym razem śledztwo odebrał mu Witold Kulesza, były szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej. Stąd widać, że zobowiązania okrągłego stołu nadal istniały w III RP – akcentuje Andrzej Michałowski

Śledztwo w sprawie zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki od 2002 roku prowadzi IPN. Niestety, do tej pory nie ma żadnego rezultatu – zauważa historyk dr Leszek Pietrzak.

– Kilka miesięcy temu pion śledczy IPN-u zwrócił się z dramatycznym apelem do wszystkich Polaków, którzy mają lub mogą mieć istotne informacje na temat tej sprawy, aby zgłosili się do Instytutu. Poniekąd dowodzi to pewnej bezsilności IPN-u w tej sprawie. Prokurator Andrzej Witkowski, który dwukrotnie prowadził to śledztwo, zwracał uwagę kilka lat temu na to, że IPN nie ma wystarczających instrumentów do jego dokończenia – podkreśla dr Leszek Pietrzak.

Trzeba w końcu odsłonić okoliczności zbrodni i wskazać jej prawdziwych sprawców. Dlatego też tak ważne jest powołanie komisji śledczej – uważa poseł Tomasz Rzymkowski.

– Jeśli ma powstać to musi powstać natychmiast. Jeśli nie będzie woli politycznej żeby powstała taka komisja to ona nie powstanie. Mamy dwa lata do końca kadencji. Nie ma możliwości kontynuacji prac komisji śledczej po wyborach. Można wtedy jedynie od nowa rozpocząć prace. Na ten temat będziemy rozmawiali. Deklaruję przygotowanie projektu uchwały. Zobaczymy czy znajdzie się wystarczająca grupa posłów żeby poprzeć ten projekt uchwały – mówi pos. Tomasz Rzymkowski.

Politolog Marcin Krzyżanowski przekonuje jednak, że to właśnie IPN powinien zająć się śledztwem w sprawie śmierci kapelana „Solidarności”.

– Myślę, że IPN to jest miejsce właściwe, bo przecież są tam piony śledcze, prokuratorzy, którzy tymi sprawami, zbrodniami komunistycznymi się zajmują. To jest moim zdaniem najbardziej właściwe miejsce gdzie ta sprawa powinna być wyjaśniona, gdzie osoby za to odpowiedzialne powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności – podkreśla politolog.

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego stał się kapelanem „Solidarności”. Sprawował Msze św. za ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, które gromadziły tłumy wiernych i działaczy związku. W głoszonych kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Po wprowadzeniu stanu wojennego był systematycznie nękany i inwigilowany. Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 r. Uroczystości beatyfikacyjne kapłana odbyły się w 2010 r.

***

T. Rzymkowski: Chciałbym, żeby okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały wyjaśnione [zobacz].

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj