Otwarcie Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Popiełuszki w Górsku

W Górsku nieopodal Torunia, odbędzie się dziś uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki.

Wpisuje się to w obchody 30-lecia śmierci kapelana „Solidarności”. Otwarcia dokona prezydent Bronisław Komorowski. Zaplanowano także złożenie kwiatów pod krzyżem w miejscu uprowadzenia ks. Jerzego.

W maju tego roku bł. ks. Jerzy Popiełuszko został patronem NSZZ „Solidarność”. Jego działalność była nierozerwalnie związana z tym ruchem społecznym i jego uczestnikami.

– Ks. Jerzego Popiełuszkę po raz pierwszy spotkałem 30 sierpnia kiedy przywracaliśmy krzyż na Westerplatte, na mogiły żołnierzy. W 1983 roku po wyjściu z więzienia z Portu Gdańskiego zorganizowaliśmy pielgrzymkę ludzi pracy, chodziliśmy razem z innymi po Wałach Jasnogórskich, od stacji do stacji. Pielgrzymkę prowadził ks. Jerzy Popiełuszko. W 1984 roku również byliśmy, ale to była jego ostatnia pielgrzymka i ks. Popiełuszko został zamordowany – wspominał Czesław Nowak, współtwórca portowej „Solidarności”.

6. czerwca 2010 roku ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. We wrześniu rozpoczął się wstępny proces kanonizacyjny.

RIRM

drukuj