Uroczystości we Włocławku

We Włocławku w przeddzień 28 rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki odbyły się uroczystości związane z jego męczeńską śmiercią.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Mering.

– Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00 pod krzyżem – pomnikiem na Zalewie Włocławskim. Po modlitwie za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego oraz złożeniu wieńców, nastąpiła procesja do Sanktuarium Męczeństwa z modlitwą różańcową i relikwiami błogosławionego męczennika. Przed rozpoczęciem Mszy św. została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, gdzie rodziny ofiar złożyły wieńce. O godz. 18.00 sprawowana była Eucharystia – informował o. Szymon Korytowski, rzecznik prasowy Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku

Jak akcentuje o. Szymon Korytowski, w różańcowym miesiącu październiku i u progu nowego roku duszpasterskiego Kościoła – Roku Wiary, uroczystości te nabierają szczególnej wymowy.

 

– Ta uroczystość staje się niezwykle wymowna. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko do ostatniego dnia, był czcicielem Maryi z różańcem w dłoniach, oddał życie za wiarę poprzez męczeństwo. To dla nas doskonały drogowskaz w naśladowaniu Chrystusa na czas przeżywania Roku Wiary. Wierni przybywający do sanktuarium na tę uroczystość będą mogli uzyskać odpust zupełny na mocy dekretu biskupa włocławskiego – dodał o. Szymon Korytowski.

Obchodom towarzyszyła monumentalna wystawa zatytułowana szlakiem pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Główne uroczystości ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbyły się w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

 

– Już po raz kolejny obchodziliśmy uroczystości liturgiczne wspomnienia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Na Żoliborzu w Warszawie w miejscu, które jest sercem kultu błogosławionego ks. Jerzego, te obchody mają szczególny wymiar. Mszę św. koncelebrowaną przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji Bielsko – Żywieckiej. Msza św. była sprawowana o godzinie 18.00. O godzinie 16.00 wierni gromadzili się na różańcu w intencji Ojczyzny. O godzinie 17.00 program słowno – muzyczny w wykonaniu artystów scen warszawskich – powiedział ks. Tadeusz Bożełko, proboszcz parafii  św. Stanisława Kostki w Warszawie.

RIRM

drukuj