Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem ulicy w Gdańsku 

Nowa Wałowa, powstała przed rokiem jedna z dużych arterii śródmieścia Gdańska, została przemianowana przez Radę Miasta na ulicę księdza Jerzego Popiełuszki. Z pomysłem ustanowienia w Gdańsku ulicy kapelana „Solidarności” wystąpił tamtejszy oddział IPN.

Ulica położona jest na północny-wschód od al. Zwycięstwa i stanowić będzie główny ciąg komunikacyjny powstającej na terenach postoczniowych dzielnicy Młode Miasto.

„Ksiądz Jerzy Popiełuszko głosił prawo do życia w wolności i sprawiedliwości, protestował przeciw aktom bezprawia i przemocy, walczył o prawa człowieka w PRL. Dlatego należy traktować tę postać jako symbol męstwa, pokory i patriotyzmu, wartości, do których warto się odwoływać” – napisała w uzasadnieniu wniosku o nadanie ulicy jego imienia Komisja Kultury Rady Miasta Gdańska.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został uprowadzony w Górsku 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku.

Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 r. Pogrzeb księdza – 3 listopada 1984 r. w Warszawie – zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko został beatyfikowany w czerwcu 2010 r.

PAP/RIRM

 

drukuj