Ks. prof. Naumowicz: kanonizacja ks. Popiełuszki najwcześniej za rok

Kanonizacja bł. ks. Jerzego Popiełuszki może się odbyć najwcześniej za rok – poinformował ks. prof. Józef Naumowicz, członek trybunału kanonizacyjnego ks. Popiełuszki. W środę przypada 32. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Ks. prof Naumowicz był pytany o to, na jakim etapie jest proces kanonizacyjny ks. Popiełuszki podczas konferencji w związku z prezentacją książki Mileny Kindziuk pt. „Cuda księdza Jerzego”.

Jak wyjaśnił, kanonizacja może się najwcześniej odbyć za rok, czyli pięć lat po domniemanym uzdrowieniu – za sprawą ks. Popiełuszki – chorego na białaczkę Francuza Francois’a Audelana (miało do niego dojść 14 września 2012 r. – PAP).

„Natomiast nie musi to być za rok” – dodał ks. prof. Naumowicz. Dodał, że proces rozpoczął się dwa lata temu we Francji na szczeblu diecezjalnym. W tym czasie zbierano dokumentację medyczną, przesłuchano świadków.

Ks. prof. Naumowicz powiedział, że sprawę cudu bada zarówno komisja medyczna, jak i grupa teologów; chodzi o to – jak mówił – by faktycznie wykazać, że to jest uzdrowienie za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego.

„Pamiętajmy, że proces beatyfikacyjny ks. Jerzego trwał 13 lat. Proces kanonizacyjny trwa dopiero drugi rok. Trzeba cierpliwie czekać” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj