Otwarto proces o uznanie cudu za wstawiennictwem ks. Popiełuszki

We Francji  w miejscowości Thais rozpoczął się dziś proces kanonizacyjny bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Trybunał kanonizacyjny przesłuchał świadków zgłoszonych przez ks. prof. Tomasza Kaczmarka, postulatora procesu kanonizacyjnego.

Otwarcie procesu do kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Józefa Grzywaczewskiego. Eucharystię koncelebrowali ks. prałat Tomasz Kaczmarek (postulator procesu) i  ks. inf. Stanisław Jeż (rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji).

Następnie zostali zaprzysiężeni członkowie trybunału kanonizacyjnego: dwaj księża z francuskiej diecezji i dwaj z archidiecezji warszawskiej. Następnie dwóch specjalnie mianowanych lekarzy zbada uzdrowionego mężczyznę. Tuż po tym postulator przekazał zebraną dokumentację Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Ks. dr Marcin Brzeziński, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, mówi, że to wielka radość i znak, że kult ks. Jerzego jest szeroko rozpowszechniony.

– W naszym sanktuarium, w naszej parafii, modlitwa o kanonizację ks. Jerzego (o ogłoszenie go świętym) trwa praktycznie od dnia pogrzebu.  Cieszymy się też z wymiaru światowego, bo domniemany cud dokonał się we Francji. To pokazuje, że kult ks. Jerzego jest rozpowszechniony szeroko w świecie. My tego doświadczamy w naszym sanktuarium, gdzie przybywa wiele milionów ludzi rocznie z najróżniejszych zakątków świata. To pokazuje, że świadectwo życia ks. Jerzego Popiełuszki dla wielu ludzi jest ważnym świadectwem – mówi ks. dr Marcin Brzeziński

Przed dwoma laty 56-letni Francuz chory na przewlekłą białaczkę szpikową, wyzdrowiał, gdy ksiądz, który udzielił mu sakramentu chorych, przyniósł choremu obrazek z wizerunkiem księdza Popiełuszki i pomodlił się w jego intencji.

Proces kanonizacyjny będą prowadziły wspólnie dwie diecezje francuska i archidiecezja warszawska.

RIRM

drukuj