fot. episkopat.pl

Rusza akcja rejestracji świadków życia bł. księdza Jerzego Popiełuszki

Warszawskie Muzeum bł. księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii Świętego Stanisława Kostki rusza z akcją rejestracji świadków życia męczennika. Wypowiedzi te będą sukcesywnie publikowane w internecie.

Wspomnieniem na temat bł. księdza Jerzego Popiełuszki podzielił się m.in. Andrzej Gwiazda, działacz opozycji z czasów PRL. Przypomniał o Mszach św. za Ojczyznę, jakie organizował kapelan „Solidarności”, oraz podkreślił, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko zginął za głoszenie prawdy.

– Ksiądz Jerzy przyjął dewizę, że będzie mówić prawdę. Wyrażał on nasze opinie. Jego zasada „zło dobrem zwyciężaj” oddziaływała bardzo silnie i była to rzeczywiście konkretna propozycja działania. Ksiądz Jerzy Popiełuszko osiągnął status „wyroczni”, czyli ludzie byli przekonani, że ks. Jerzy nie mówi tego we własnym imieniu, ale ma wsparcie Ducha Świętego. Ksiądz Popiełuszko był natchnieniem i sztandarem – powiedział Andrzej Gwiazda.

Dziś mija 36 lat od porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie o godz. 18.00 sprawowana będzie Msz św. z modlitwą o kanonizację kapelana „Solidarności”.

Transmisję uroczystości przeprowadzi Radio Maryja i TV Trwam.

Ks. Jerzy Popiełuszko 19 października 1984 r. został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Jego ciało wrzucono do Wisły we Włocławku.

Papież Benedykt XVI w 2010 r. zaliczył go do grona błogosławionych, a Ojciec św. Franciszek ustanowił go patronem „Solidarności”.

Wszyscy, którzy mogą zaświadczyć o życiu kapelana „Solidarności”, proszeni są o kontakt z Muzeum pod adresem mailowym: muzeum@muzeumkspopieluszki.pl.

RIRM

drukuj