fot. Tomasz Strąg

Warszawa: Uroczystości upamiętniające 36. rocznicę porwania i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W Warszawie odbyły się w poniedziałek uroczystości związane z 36. rocznicą porwania i  męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Msza św. z modlitwą o kanonizację kapelana „Solidarności” sprawowana była w kościele Św. Stanisława Kostki, pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Jareckiego.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej powiedział w homilii, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko nadawał miłości chrześcijańskiej wypływającej z wiary wymiar uniwersalny.

– Dziękujemy Bogu za świętego kapłana, który nie przestaje być wzorem zarówno dla duchownych, jak i dla świeckich. Uczy nas autentyzmu wiary, która prowadzić powinna do miłości, także w jej globalnym wymiarze. Nie powinniśmy wiary zamykać w swoim sercu, w izdebce swojego mieszkania, w kulcie kościelnym. Powinna ona – na wzór zaczynu – być wrzucana w świat, aby go od środka przekształcać w kierunku wartości królestwa Bożego. Używając słów św. Franciszka i Papieża Franciszka, wiara powinna prowadzić do powszechnego braterstwa i społecznej przyjaźni. Tak uczył bł. ksiądz Jerzy – zaznaczył ks. bp Piotr Jarecki.

Z powodu ograniczeń epidemicznych w liturgii wzięli udział jedynie zaproszeni goście – rodzina i przyjaciele bł. ks. Popiełuszki, przedstawiciele władz oraz NSZZ „Solidarność”. Wierni mogli uczestniczyć w uroczystościach za pośrednictwem transmisji w TV Trwam i Radia Maryja.

W ramach rocznicowych obchodów, na grobie kapłana zostały zapalone znicze i złożone kwiaty.

Ks. Jerzy Popiełuszko 19 października 1984 r. został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucono do Wisły we Włocławku. Pogrzeb kapelana „Solidarności” zgromadził rzeszę ludzi. Grób męczennika odwiedziły już miliony wiernych.

Papież Benedykt XVI w 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a Ojciec Święty Franciszek ustanowił go patronem „Solidarności”.

RIRM

drukuj