fot. arch. Sióstr Loretanek

Suchowola: obchody 76. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem, a także Mszą świętą oraz koncertem uczczono w sobotę w Suchowoli (woj. podlaskie) 76. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984), kapelana „Solidarności”, który zginął zamordowany przez SB.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. Takie rocznicowe obchody odbywają się w Suchowoli od siedmiu lat.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku ks. Popiełuszki w centrum Suchowoli. Wzięli w nich udział m.in. rodzina ks. Popiełuszki, duchowni, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci IPN i mieszkańcy.

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel zwrócił uwagę, że ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, pochodził z ziemi, która „jest przepełniona patriotyzmem i wiarą”. Podkreślił, że ks. Popiełuszko poświęcił swoje życie, byśmy – jak podkreślił burmistrz – „mogli żyć w wolnym, niepodległym kraju”.

„Ks. Jerzy Popiełuszko jest bohaterem naszych czasów” – powiedział podczas uroczystości wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Podkreślił, że ks. Jerzy Popiełuszko żył w czasach, gdy bycie patriotą i osobą wierzącą „oznaczało wielkie poświęcenie”, a za swoją postawę zapłacił najwyższą cenę.

Poseł PiS Jarosław Zieliński zaznaczył, że ks. Jerzy Popiełuszko „za wolną Polskę, za wiarę, za godność człowieka poniósł śmierć”. Podkreślił, że współcześni zawdzięczają wiele ks. Popiełuszce i – jak dodał – „powinniśmy ciągle o tym pamiętać, żeby jego dzieło żyło”.

O pamięć o ks. Jerzym od lat zabiega jego rodzina. Bratanek ks. Jerzego, Marek Popiełuszko, także prezes rodzinnej Fundacji „Dobro” przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że uroczystości zaczęto organizować od 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego.

„Miło, że możemy wspominać ks. Jerzego w miejscu, gdzie się urodził, gdzie to wszystko się zaczęło tak naprawdę” – dodał.

Po Mszy św., która odbyła się w kościele parafialnym, uroczystości zakończył plenerowy koncert „Psalmy Pokoju i Miłosierdzia” z udziałem Sienna Gospel Choir z zespołem.

W Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego, a inicjatorem powstania jest Fundacja „Dobro”. Muzeum w Okopach ma powstać na działce, którą pod tę inwestycję we wrześniu 2022 r. przekazała w darowiźnie Muzeum Podlaskiemu fundacja. W czerwcu 2020 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisano list intencyjny ws. utworzenia Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przez Fundację „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum Podlaskie ma od kwietnia 2023 r. projekt muzeum i pozwolenie na jego budowę, które przekazała Fundacja „Dobro”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl