fot. PAP/Artur Reszko

Podlaskie: W Suchowoli uczczono 36. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Mszą św. w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę w Suchowoli (Podlaskie) 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty złożono pod jego pomnikiem i na grobie rodziców księdza: Marianny i Władysława Popiełuszków.

Ks. Jerzy Popiełuszko pochodził z Okopów koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia.

Obchody 36. rocznicy męczeńskiej śmierci zamordowanego przez SB księdza Jerzego Popiełuszki planowała na niedzielę w Suchowoli podlaska „Solidarność” wspólnie z burmistrzem tego miasteczka oraz miejscową parafią Św. Apostołów Piotra i Pawła. Duże obchody zostały z powodu pandemii odwołane, uroczystości miały w niedzielę skromny charakter. Odbyła się Msza św. i złożenie kwiatów.

„Uczciliśmy rocznicę w sposób bardzo skromny. W obchodach wzięło udział bardzo mało osób. Nie było przemówień” – poinformował przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu „Solidarności: ks. Jerzy Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

W Okopach ma powstać muzeum upamiętniające ks. Jerzego Popiełuszkę. W czerwcu 2020 r. list intencyjny w tej sprawie podpisały w warszawie Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum w Okopach miałoby być oddziałem Muzeum Podlaskiego. Muzeum jest od początku 2020 r. współprowadzone przez ministerstwo kultury i samorząd województwa. Samorząd regionu zapowiadał wcześniej, że muzeum uda się zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl