fot. youtube.com

Podlaskie: Porozumienie o współdziałaniu SG i terytorialsów w regionie

Wymianę informacji, wspólne szkolenia czy wypracowanie procedur reagowania kryzysowego zakłada porozumienie o współdziałaniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podpisane w poniedziałek w Białymstoku.

Porozumienie zakłada też m.in. wymianę instruktorów czy wzajemne korzystanie z infrastruktury szkoleniowej, np. wojska obrony terytorialnej mają w tym regionie mobilną strzelnicę kontenerową, z której mogliby korzystać również funkcjonariusze SG.

Podlascy funkcjonariusze SG oraz żołnierze WOT współdziałali już wcześniej podczas ćwiczeń Anakonda-18 i Brama-18, mają też za sobą jedną wspólną akcję poszukiwawczą, gdy w grudniu ub. roku w powiecie hajnowskim zaginął mężczyzna. W piątek ma zacząć się szkolenie żołnierzy 1. PBOT ze Strażą Graniczną.

„Chodzi o to, by poprzez współpracę budować większy potencjał obronny naszego państwa i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców” – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który uczestniczył w podpisaniu dokumentu.

Podstawą porozumienia na szczeblu regionalnym jest umowa, zawarta we wrześniu 2018 roku na szczeblu komendanta głównego Straży Granicznej i dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Porozumienie to zakłada współdziałanie formacji – wymianę informacji, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego, wzajemne świadczenie usług logistycznych oraz wymianę doświadczeń. WOT i SG mają współpracować na ćwiczeniach i w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl