fot. Paulina Lęcznar

Podkarpackie: żołnierze WOT złożą przysięgę

W Łańcucie (Podkarpackie) odbędzie się dziś pierwsza w tym roku przysięga na sztandar żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa przysięgi wypowie ponad 100 żołnierzy.

Jak poinformował PAP rzecznik brygady por. Witold Sura, przysięgę poprzedzi Msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Łańcucie.

„Przysięga rozpocznie się o godz. 12.30 na miejscowym Rynku. Żołnierze będą przysięgać na pierwszy historyczny sztandar bojowy inspektoratu rzeszowskiego Armii Krajowej” – dodał.

Uroczystości będzie towarzyszyć asysta honorowa wystawiona przez brygadę oraz orkiestra wojskowa z Rzeszowa.

Por. Witold Sura podkreślił, że będzie to wyjątkowa przysięga, ponieważ wezmą w niej udział najmłodsi żołnierze.

„Będą to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, którzy postanowili ferie zimowe spędzić z WOT” – powiedział.

Uroczystości towarzyszyć będzie m.in. pokaz sprzętu wojskowego, który jest na wyposażaniu brygady, w tym m.in. quady, motocykle oraz broń snajperska. Ponadto, wystawione zostanie stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, szkoleniu Terytorialsów w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych.

„Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacji dotyczących tego, jakie należy wykonać kroki, aby wstąpić do pododdziałów naszej brygady” – zaznaczył rzecznik.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbywa się na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie.

Jak przypomniał Sura, cykl szkolenia żołnierza WOT trwa w sumie trzy lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym, przynajmniej raz w miesiącu.

„Cykl ten podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego” – dodał.

  1. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. W brygadzie służy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

 

PAP/RIRM

drukuj