fot. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Byli gotowi i byli blisko – żołnierze WOT w akcji!

„Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” to motto, które każdego dnia przyświeca żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Tak też było i tym razem, kiedy to 17 sierpnia 2022 roku wracając do koszar, żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej natrafili na poważny wypadek z udziałem motocyklisty i pojazdu osobowego. Po dostrzeżeniu zdarzenia Terytorialsi natychmiast zatrzymali się i podjęli czynności ratunkowe.

 „17 sierpnia bieżącego roku, po godzinie 18:00 otrzymaliśmy zgłoszenie o wypadku z udziałem motocyklisty. Po szybkim dotarciu na miejsce zdarzenia zobaczyłem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w bardzo sprawny sposób podjęli działania ratownicze. W oczy od razu rzucił mi się profesjonalizm Terytorialsów, którzy właściwie zabezpieczyli miejsce zdarzenie, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, a także przystąpili do kierowania ruchem. W ich działaniach było widać bardzo sprawną organizację oraz profesjonalizm w podejmowanych działaniach” – powiedział Marcin Krystek, uczestniczący w akcji strażak, dowódca zastępu z Ochotniczej Straży Pożarnej Pędzewo.

 

 

Całe zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej nr 80 w miejscowości Górsk. Pierwszymi osobami obecnymi na miejscu zdarzenia byli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w swojej służbie na co dzień przechodzą profesjonalne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Po przybyciu na miejsce służb ratunkowych żołnierze przekazali im 34-letniego motocyklistę, który został zabrany do szpitala.

„Akurat przejeżdżałem tamtą drogą, kiedy napotkałem na to zdarzenie. To, co zobaczyłem to pełen profesjonalizm i bardzo dobra organizacja działania w wykonaniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Widać było, że nic nie działo się przypadkiem. Kiedy jedna grupa żołnierzy udzielała pierwszej pomocy poszkodowanemu, kolejni w tym momencie zabezpieczali miejsce zdarzenia i udrażniali drogę, a jeszcze inni rozpoczęli kierowanie ruchem. Wszystko to działo się bardzo sprawnie. Brawo dla WOT!” – dodał Karol Kurlitm, świadek zdarzenia.

W skład każdej tak zwanej „Wspaniałej dwunastki”, czyli podstawowego dwunastoosobowego elementu bojowego Wojsk Obrony Terytorialnej, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to między innymi udzielanie pierwszej pomocy medycznej, nie tylko podczas działań bojowych i  działań kryzysowych, ale także w czasie napotkanych w życiu codziennym zdarzeń. Dlatego w Toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej szkolenie trwa nieustannie, a każdego roku setki żołnierzy przechodzą specjalistyczne kursy medyczne.

„Zrobiliśmy tak naprawdę to, co do nas należało. Ciężko tu mówić o jakimś bohaterstwie. Wracając ze szkolenia strzeleckiego, napotkaliśmy na wypadek z udziałem motocyklisty, postanowiliśmy natychmiast reagować. Część z nas przeprowadziła badanie urazowe poszkodowanego i udzieliła pierwszej pomocy, inni w tym czasie zabezpieczyli uszkodzony sprzęt i zajęli się regulacją ruchu. Po przybyciu na miejsce policji, straży pożarnej i pogotowia przekazaliśmy im dalsze działania w tym zakresie, a sami udaliśmy się do koszar” podsumował uczestniczący w zdarzeniu instruktor z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl