fot. flickr.com

2,5 proc. PKB na obronność? Prezydent: Jestem optymistą

O potrzebie zwiększenia wydatków na obronność, modernizacji polskiej armii i stałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju mówił w  środę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.

Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, aby wydatki na obronność faktycznie były zwiększane – zapewnił Zwierzchnik sił zbrojnych.

– Jestem optymistą. Uważam, że mamy wielką szansę na to, aby nasz wzrost gospodarczy był coraz szybszy. Gdyby tak się działo, uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej, niż to pierwotnie zaplanowaliśmy. Planujemy to zrobić do 2030 r., ale gdyby sytuacja gospodarcza pozwoliła na to, uważam, że powinniśmy zebrać wszystkie siły, aby podnieść te wydatki do 2,5 proc. PKB do roku 2024. To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest potrzebna, jest potrzebą palącą. Przede wszystkim zasługują na nią polscy żołnierze – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent Polski zabrał głos przed rozpoczęciem Wielkiej Defilady Niepodległości, która była kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego w Warszawie.

RIRM

drukuj