Polska w zasięgu słabnącego wyżu

Jak podaje IMGW, Europa Zachodnia, Centralna i częściowo Wschodnia będzie w zasięgu układów wysokiego ciśnienia. Północne i północno-wschodnie rejony kontynentu znajdą się pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Polska będzie w zasięgu słabnącego wyżu, którego centrum znad Czech przemieści się nad Małopolskę. Pozostaniemy w chłodniejszym powietrzu polarnym morskim.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie się wahać.

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodnim Pomorzu, Mazurach, Suwalszczyźnie i na Pogórzu Karpackim okresami wzrastające do dużego i tam słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 23 st., 25 st. na północnym wschodzie, wybrzeżu i w miejscowościach podgórskich, 26 st. w głębi kraju do 28 st. na krańcach zachodnich i na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby, zmienny, tylko w rejonie Zatoki Gdańskiej także umiarkowany, ze wschodu.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie małe, tylko na południowym wschodzie zachmurzenie umiarkowane, a w miejscowościach podgórskich Karpat i w Karpatach początkowo duże i tam zanikające przelotne opady deszczu. Miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 14 st. do 18 st., chłodniej na Podlasiu i w miejscowościach podgórskich: od 10 st. do 13 st. Wiatr słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, na Podkarpaciu, w Karpatach i na Roztoczu okresami wzrastające do dużego i miejscami tam przelotne opady deszczu, a na południu województwa podkarpackiego także burze, w czasie których może spaść do 15 mm deszczu. Pod wieczór na krańcach północno-zachodnich wzrost zachmurzenia do dużego i możliwy niewielki przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 25 st., 26 st. na północnym wschodzie i krańcach wschodnich, 27 st., 29 st. w głębi kraju do 30 st. na krańcach zachodnich oraz na Śląsku Dolnym i Opolskim. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr porywisty.

W czwartek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby, zmienny. W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna 16 st. Wiatr słaby, wschodni i południowo wschodni. W piątek zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj