fot. MW/flickr.com

[TYLKO U NAS] M. Jach: Co roku budżet na modernizację armii zwiększa się o miliardy złotych

Można powiedzieć, że ma miejsce skokowe przyspieszenie na modernizację techniczną armii. Bo nie mówimy tu o drobnych kwotach, a o miliardach. Minister Mariusz Błaszczak pracuje jeszcze nad zwiększeniem wydatkowania – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach. Odniósł się w ten sposób do finansowania modernizacji armii polskiej.

W Polsce mają powstać amerykańskie bazy wojskowe, których celem jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Dotychczas dyskusja opierała się na tym, czy bazy powstaną. Teraz jest to już pewne.

Sytuacja zmieniła się o tyle, że nie rozmawiamy już, czy będzie, tylko jak to będzie funkcjonować. Kongres zlecił Pentagonowi przeprowadzenie analiz do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Wiemy, że jest determinacja prezydenta, żeby wzmocnić tę część Europy – podkreślił Michał Jach.

Nie wiadomo jeszcze jednak, jak będzie funkcjonowała amerykańska baza w Polsce

Jeżeli miałaby to być baza na wzór niemiecki, to wymagałoby to bardzo kosztownych inwestycji. W Niemczech bazy wyglądają tak, że mieszkają tam nie tylko żołnierze, ale też ich rodziny. Są tam przedszkola, szkoły, często budują nawet swój szpital, więc to potężna infrastruktura. Czy zdecydują się na taką obecność, czy inną, możemy tylko spekulować, bo sami Amerykanie jeszcze tego nie wiedzą – zaznaczył.

Polska nie tylko zaprasza do siebie sojusznicze wojska, ale sama dba o rozwój własnej armii, której modernizacja trwa niemal bez przerwy.

Można powiedzieć, że ma miejsce skokowe przyspieszenie na modernizację techniczną armii. Bo nie mówimy tu o drobnych kwotach, a o miliardach. Minister Mariusz Błaszczak pracuje jeszcze nad zwiększeniem wydatkowania. Zaległości są bardzo duże – powiedział Michał Jach.

Jako nieliczni wywiązujemy się ze zobowiązań finansowych wobec naszych sojuszników, czyli NATO.

Na ten moment chyba tylko sześć państw wywiązuje się z tego zobowiązania. Polska jest jednym z prekursorów. To pomaga nam oczekiwać od sojuszników wzmocnienia flanki wschodniej. To dodatkowy argument – dodał.

Całą rozmowę z pos. Michałem Jachem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj