fot. mon.gov.pl

Łódzkie: kolejni ochotnicy WOT złożyli przysięgę wojskową

Ponad 60 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę przysięgę wojskową. Wśród nich było 20 kobiet. Nowi żołnierze zasilili formowany 91. batalion lekkiej piechoty w Zgierzu, który liczy już blisko 700 „terytorialsów”.

Uroczystość złożenia przysięgi na sztandar 25. Brygady Kawalerii Powietrznej odbyła się na terenie koszar 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu.

Ochotnicy przeszli wcześniej kilkunastodniowe szkolenie podstawowe, m.in. w zakresie strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej. W czwartek zdawali egzamin zwany pętlą taktyczną. Po złożeniu przysięgi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) będą szkolić się przez trzy lata raz w miesiącu przez dwa dni i dodatkowo w każdym roku na dwutygodniowych ćwiczeniach na poligonie.

Odpowiedzialny za kontakty z mediami mjr Arkadiusz Rubajczyk z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej poinformował, że żołnierze WOT są w różnym wieku, na co dzień są studentami, pracownikami i przedsiębiorcami. Dodał, że zdecydowana większość ma wykształcenie średnie i wyższe.

„Osoby wstępujące do WOT są w różnym wieku, mają różne historie i wykonują rozmaite zawody, ale łączy ich jedno – wiara w te same wartości, z których najważniejszą jest patriotyzm” – zaznaczył.

Wskazał, że w szeregi WOT wstępuje coraz więcej kobiet. W sobotę ślubowanie złożyło 20 pań, wśród nich była m.in. pracowniczka resortu obrony narodowej, która na co dzień zajmuje się Terytorialną Służbą w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Sieradzu.

„Do WOT wstępują także całe rodziny – wśród aktualnie szkolących się mamy siostry Agnieszkę i Ewę. Jest także pani Elżbieta, którą namówiła córka biorąca udział w poprzednim szkoleniu” – mówił mjr Rubajczyk.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się festyn rodzinny z wieloma atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu łódzkiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa. Była też możliwość porozmawiania o służbie w WOT oraz skosztowania tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

Formowana od stycznia 2018 roku 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyc” działa na terenie województwa łódzkiego. Docelowo w strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty – w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Docelowo brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy. Jako pierwszy zostanie uformowany batalion w Zgierzu, do którego wstąpiło już blisko 700 „terytorialsów”, co oznacza, że został on niemal w pełni skompletowany.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

PAP/RIRM

drukuj