Żołnierze Wojska Polskiego spoczną na cmentarzu na Ukrainie

Szczątki 93. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli idąc w 1939 r. na odsiecz Lwowa spoczną na cmentarzu w Mościskach na Ukrainie.

W środę, o godz. 12.00 czasu polskiego w tamtejszym kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela będzie sprawowana Msza św. Po Eucharystii odbędzie się procesja na cmentarz, gdzie nastąpi uroczysty pochówek ofiar.

Poszukiwaniem szczątków żołnierzy zajęła się m.in. Fundacja Wolność i Demokracja. To będzie pierwszy pochówek odnalezionych ofiar – mówi Michał Dworczyk, prezes Fundacji.

Do tej pory większość miejsc, w których ginęli była nieznana. Od 2013 r. Fundacja Wolność i Demokracja przy współpracy z Konsulatem RP we Lwowie, Radą Pamięci Walk i Męczeństwa oraz polskimi środowiskami poszukuje tych żołnierzy. Łącznie poległo ich blisko 1,5 tys. między Przemyślem a Lwowem. Wolontariusze i osoby zaangażowane w projekt, w oparciu o kwerenda archiwalne poszukują miejsc, w których ci żołnierze polegli i sukcesywnie odnajdywane mogiły są ekshumowane i szczątki są przygotowywane do pochówku. Ta uroczystość, która odbędzie się w najbliższą środę, to będzie pierwszy pochówek żołnierzy, którzy w ramach tego projektu zostali odnalezieni – podkreśla Michał Dworczyk.

Prezes dodaje, że docelowo na cmentarzu w Mościskach znajdzie się kwatera wojenna dla ok. 500. polskich żołnierzy. Udział w uroczystościach pożegnalnych zapowiedzieli m.in. parlamentarzyści ukraińscy i polscy, wojskowi, dyplomaci i wiceminister polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl