Podlaskie: przemyt papierosów w ciężarówce zamiast ładunku przypraw

Próbę przemytu w ciężarówce 140 tys. paczek papierosów udaremnili w pobliżu granicy z Litwą funkcjonariusze podlaskiej KAS. W środku miał być ładunek przypraw do mięsa. Administracja skarbowa szacuje, że gdyby papierosy trafiły na polski rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 3 mln zł.

Przemyt był przewożony w polskiej ciężarówce, którą funkcjonariusze celno-skarbowi z Budziska skontrolowali na drodze krajowej nr 8, niedaleko granicy z Litwą.

Jak poinformował we wtorek asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, z dokumentów przedstawionych przez 61-letniego kierowcę wynikało, że w naczepie miał być transport przypraw do mięsa.

Podjęta została jednak decyzja o prześwietleniu ciężarówki urządzeniem rtg, a następnie o rewizji. Podczas kontroli okazało się, że w naczepie – zamiast deklarowanego towaru – znajduje się nielegalny transport 140 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

„Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 3 mln zł” – dodał asp. Maciej Czarnecki.

Przeciwko kierowcy tira i jego 32-letniemu zmiennikowi wszczęte zostało postępowania karne skarbowe; jak podały służby prasowe IAS w Białymstoku, za tak duży przemyt grozi do 10 lat więzienia.

Przed miesiącem, w czasie podobnej kontroli ciężarówki na drodze krajowej nr 8 w pobliżu polsko-litewskiej granicy, funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili – rekordowy w tym roku – przemyt ponad 450 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości 6 mln zł. W litewskim tirze miał być transport węgla drzewnego. Okazało się jednak, że za dwiema paletami z deklarowanym towarem znajdują się kartony wypełnione białoruskimi papierosami. W tym wypadku straty Skarbu Państwa, z tytułu utraconych podatków, wyniosłyby 10 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl