fot. gov.pl/web/kas

Zielona Góra: Służby przejęły prawie 6 ton nielegalnego tytoniu

Prawie 6 ton nielegalnego suszu tytoniowego nie trafi do obrotu dzięki czujności funkcjonariuszy Straży Granicznej i KAS. Towar był na tirze skontrolowanym na jednym z parkingów w Zielonej Górze. Do sprawy zatrzymano polskiego kierowcę ciężarówki.

Jak poinformowały rzeczniczki Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze i Nadodrzańskiego Oddziału SG – Ewa Markowicz i Joanna Konieczniak, kontrabanda została przechwycona w poniedziałek (25 maja br.) w nocy.

„Za uchylanie się od płacenia podatku akcyzowego, który w tym przypadku wyniósłby 3 mln zł, grozi wysoka kara grzywny i do dwóch lat więzienia lub obie te kary łącznie. Nielegalny tytoń został zabezpieczony” – powiedziała Markowicz.

Podejrzenia funkcjonariuszy kontrolujących tira wzbudziły zmieniane tłumaczenia 58-letniego kierowcy oraz okazane przez niego dokumenty. Według kserokopii, jakimi dysponował, tytoń przyjechał do Polski z Belgii i miał rzekomo trafić na Litwę.

„Z ustaleń funkcjonariuszy wynika jednak, że w rzeczywistości ujawniony towar miał trafić na polski rynek. Na naczepie pojazdu znajdowało 19 palet z suszem tytoniowym o łącznej wadze 5 968 kg” – powiedziała Konieczniak.

Kierowca ciężarówki za brak zgłoszenia transportu w systemie SENT został ukarany mandatem w wysokości 7,5 tys. zł.

Postępowanie w opisanej sprawie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl