fot. KAS

Podlaskie: Próba przemytu papierosów w ładunku betonowych bloczków

W ładunku bloczków betonowych funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy (Podlaskie) odkryli próbę przemytu do Polski papierosów. Zabezpieczyli 3 tys. paczek o szacunkowej wartości rynkowej ok. 45 tys. zł.

„Gdyby ujawnione papierosy zostały sprzedane w Polsce, Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków blisko 73 tys. zł” – poinformował we wtorek rzecznik podlaskiej KAS Radosław Hancewicz.

Ciężarówką, którą służba celno-skarbowa skontrolowała na przejściu, kierował 45-letni Polak. Ładunkiem były bloczki betonowe. Funkcjonariusze KAS prześwietlili transport urządzeniem rtg. W naczepie, wśród betonowych bloczków, ukryte były przemycane papierosy. W sumie kontrolujący znaleźli tam 3 tys. paczek białoruskich papierosów różnych marek, o szacunkowej wartości rynkowej blisko 45 tys. zł.

Przeciw kierowcy ciężarówki funkcjonariusze KAS wszczęli sprawę karną skarbową, do której zabezpieczyli nielegalny towar. Mężczyzna usłyszał zarzut dotyczący przemytu papierosów; grozi mu wysoka grzywna lub nawet do 5 lat więzienia. Kierowca przyznał się, złożył wniosek o możliwość dobrowolnego poddania się karze i wpłacił 35 tys. zł na poczet grzywny.

Przemyt w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach, jak i przejściach granicznych (na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE) – oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb – pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl