fot. PAP/EPA

Podlaskie: KAS udaremniła przemyt papierosów wartych 9 mln zł

Przemyt 600 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, przewożonych w specjalnych skrzyniach imitujących palety z deskami, udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy. Wartość kontrabandy oszacowano na 9 mln zł.

Funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym w Kuźnicy zatrzymali do kontroli tira kierowanego przez 28-letniego Białorusina, który zgodnie z dokumentami miał przewozić deski – poinformował w czwartek oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.

„W trakcie szczegółowego sprawdzania ciężarówki, poprzedzonego prześwietleniem rentgenowskim, okazało się, że w naczepie, w specjalnie przygotowanych skrzyniach imitujących palety z deskami, ukryta jest papierosowa kontrabanda” – podał st. asp. Maciej Czarnecki i dodał, że rozładunek oraz dokładne przeliczenie trwało ponad dobę.

W sumie w ciężarówce znajdowało się 600 tys. paczek papierosów o wartości blisko 9 mln zł.

„Gdyby trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść 14,5 mln zł” – podał st. asp. Maciej Czarnecki.

Kierowca został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące; śledztwo nadzoruje Prokuratura rejonowa w Sokółce.

KAS przypomina, że za tak duży przemyt papierosów grozi mu kara pobawienia wolności do 10 lat.

Największy jak dotąd przemyt papierosów do Polski w ciężarówkach udaremniono na tym przejściu granicznym w lutym. KAS i Straż Graniczna zabezpieczyły we wspólnej akcji – w dwóch ciężarówkach wjeżdżających razem do kraju przez przejście w Kuźnicy – łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów. Deklarowanym ładunkiem miały być deski. Wartość tej kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. Gdyby ten towar trafił do nielegalnej sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł.

PAP

drukuj