fot. PAP/Piotr Nowak

[TYLKO U NAS] C. Kaźmierczak: Za cały Polski Ład mają zapłacić małe polskie firmy i specjaliści, nikt więcej

To, co proponuje rząd, w ramach Polskiego Ładu, jest niesprawiedliwe. Protestujemy przeciwko temu i będziemy protestować, ponieważ za cały Polski Ład mają zapłacić małe polskie firmy i specjaliści, nikt więcej. Korporacje nic nie zapłacą. Proszę, aby Ministerstwo Finansów nie opowiadało bajek na temat tego, że wszyscy równo kontrybuują do tego programu, bo do tego programu nie kontrybuują korporacje, które unikają płacenia podatków w Polsce – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w programie „Polski Punkt Widzenia” w Telewizji Trwam.

Polski Ład to plan, który według PiS, ma pomóc odbudować kraj po pandemii. Zawiera on szereg rozwiązań społeczno-ekonomicznych.

– Musimy zacząć od tego, że rząd podjął sprawę poprawy losu ludzi mniej zamożnych. Zdarzyło się to pierwszy raz od trzydziestu lat. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych to przewrót kopernikański – wskazał prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Rząd przekonuje, że na Polskim Ładzie skorzystają przede wszystkim obywatele. W ich kieszeniach ma zostać więcej pieniędzy.

– Jeżeli chcemy ulżyć najmniej zamożnym, to trzeba z czegoś to sfinansować. Zgadzamy się na to, żeby biznes poniósł koszty zwiększenia kwoty wolnej od podatku, ale w moim przekonaniu adresaci, którzy mają kontrybuować do tego programu, zostali dobrani niewłaściwie i nieuczciwie – ocenił Cezary Kaźmierczak.

https://twitter.com/ZPPnetpl/status/1424732107335770119

Gość programu zaznaczył, że kontrybucja do Polskiego Ładu obejmie przede wszystkim małych i średnich polskich przedsiębiorców.

– Z tego, co przedstawił rząd, wynika, że kontrybucja ma objąć mały i średni biznes oraz polskich specjalistów, czyli te osoby, ci przedsiębiorcy mają ponieść koszty zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Fundamentalnie się z tym nie zgadzamy. Apelowałem w tej sprawie do premiera, ministra finansów i wielu polityków, że zgadzamy się na to, aby polski biznes płacił wyższe podatki, ale nie zgadzamy się z tym, że tylko Polacy mają płacić. Wzywam polski rząd, aby sprawiedliwie rozłożył te podatki, aby wielki biznes zaczął płacić podatki. Proszę zwrócić uwagę, jak zachowuje się francuski biznes w Polsce – zwrócił uwagę gość programu.

Francuskie przedsiębiorstwa nie płacą w Polsce podatku CIT lub jest on odprowadzany w marginalnej wysokości.

Wielu polityków powiedziało, że wstrząsnęły nimi dane przedstawiające płacenie podatków przez wielkie zagraniczne biznesy. Jeżeli wielka sieć handlowa „Auchan” przy prawie 60 mld obrotu płaci 1 mln 700 tys. podatku, co stanowi 0,004 procent, a przeciętny polski przedsiębiorca w stosunku do obrotu płaci 3,9 procent, to jest coś nie w porządku – podkreślił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców [czytaj więcej].

To, o co będziemy walczyć jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, to, żeby kontrybucja do Polskiego Ładu objęła wszystkie firmy – dodał.

https://twitter.com/ZPPnetpl/status/1423249273563631616

Gość programu ocenił, że wzrost podatków spowoduje sytuację, w której polscy przedsiębiorcy będą unikach ich płacenia.

– W programie Polski Ład aż roi się od takich rzeczy, które nawet trudno skomentować. Część polskich menadżerów uznała, że skoro dużo zarabiają, to mogą płacić 32 procent podatków i była to decyzja dobrowolna, ponieważ mogli spokojnie przejść na podatek liniowy, który wynosi 17 procent. W tym momencie rząd próbuje podnieść podatek z 32 procent na 41 procent. Przecież nikt tego nie będzie płacić, wszyscy od tego uciekną – zaznaczył Cezary Kaźmierczak.

– Jestem gotów założyć się, że na tym pomyśle fiskalnym rząd straci co najmniej 50 procent. Nie jestem w stanie zrozumieć tej logiki. Już za czasów Leszka Balcerowicza był podatek 45 procent i nikt tego nie wpłacił, wszyscy oszukiwali. Teraz, gdy sytuacja się uspokoiła, moralność płatnicza jest dużo wyższa i nie ma już takiej sytuacji jak w latach 90. Nikt już nie chwali się przy obiedzie, że oszukał państwo –  dodał.

https://twitter.com/ZPPnetpl/status/1420750255478370310

Ministerstwo Finansów i rząd przekonuje, że Polski Ład jest korzystny dla przedsiębiorców.

– Jestem zwolennikiem, żeby ulżyć wszystkim. Jeżeli rząd ma gwarantować nowym inwestorom specjalne warunki, niezmienność podatków i niezmienność prowadzenia działalności gospodarczej, to jak ma się to do tych, którzy zainwestowali u nas wcześniej? – pytał gość programu.

Cezary Kaźmierczak podkreślił, że Związek Przedsiębiorców i Pracodawców będzie sprzeciwiał się założeniom Polskiego Ładu, ponieważ są one niesprawiedliwe.

– To, co proponuje rząd w ramach Polskiego Ładu, jest niesprawiedliwe. Protestujemy przeciwko temu i będziemy protestować, ponieważ za cały Polski Ład mają zapłacić małe polskie firmy i specjaliści, nikt więcej. Korporacje nic nie zapłacą. Proszę, aby Ministerstwo Finansów nie opowiadało bajek na temat tego, że wszyscy równo kontrybuują do tego programu, bo do tego programu nie kontrybuują korporacje, które unikają płacenia podatków w Polsce, mimo że chodzą po chodnikach sfinansowanych przez polskiego podatnika, korzystają ze służby zdrowia finansowanej przez polskiego podatnika. Fundamentalnie się z tym nie zgadzam  – akcentował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w programie „Polski Punkt Widzenia” w Telewizji Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl