fot. PAP/Radek Pietruszka

Ogłoszono Politykę Przemysłową Polski

Polski przemysł, mimo dobrych wyników podczas walki z pandemią, potrzebuje rozwiązań, które mają pomóc w pełni wykorzystać jego potencjał. Takie pomysły zawiera przedstawiona w środę Polityka Przemysłowa Polski.

Polska stoi na progu wychodzenia z kryzysu pandemicznego, który w szczególności dotknął gospodarkę. Kluczem do powrotu do normalności ma być m.in. zaproponowany przez Zjednoczoną Prawicę Polski Ład. O jego szczegółach mówi premier Matusz Morawiecki podczas swojej trasy po kraju. W Turku zapowiedział powstawanie nowych miejsc pracy.

– W ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy będą tworzyli nowe setki tysięcy miejsc pracy – wskazał szef rządu.

Premier zapowiedział też dalsze kierowanie się na uprzemysławianie gospodarki. W Tomaszowie Mazowieckim podkreślał, że dlatego finansowe wsparcie musi dotrzeć do szkolnictwa. Ma to być pierwszy krok do kształcenia nowych specjalistów w sektorze przemysłowym.

– Będziemy przekazywać ogromne strumienie środków, tak jak tutaj, do Tomaszowa Mazowieckiego, do setek innych polskich miast i powiatów na kształcenie zawodowe, kształcenie techniczne – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

W kwestii rozwoju przemysłu kluczowa jest kwestia transportu. O tym premier mówił na modernizowanym dworcu Warszawa Zachodnia i w Opocznie, w Zakładzie Usług Taborowych Remtrak.

– Polski Ład będzie służył coraz lepiej polskim pasażerom, a także wzmocni nasz potencjał transportowy – przekonywał szef rządu.

Polski przemysł dość solidnie bronił się przed skutkami pandemii. Według firmy MARKIT wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu z 53,7 punktów w kwietniu wzrósł w maju do 57,2 punktów.

„Wynik kształtuje się znacznie powyżej mediany prognoz analityków – rynkowe prognozy sugerowały stabilizację. To także najwyższy rezultat w historii badania. Bieżące wyniki zaczynają być porównywalne do ocen sentymentu w gospodarkach strefy euro czy Niemczech” – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

Minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin, również zwrócił uwagę na dobre wyniki polskiego przemysłu.

– W tym trudnym okresie polski przemysł udowodnił, że jest odporny i posiada duże zdolności adaptacyjne – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Resort Jarosława Gowina od początku roku prowadził rozmowy ze środowiskami branżowymi i ekspertami. Celem było określenie potrzeb polskiej gospodarki i wypracowanie rozwiązań, a z nimi reform, które pozwolą na rozwój. Dlatego w środę została przedstawiona Polityka Przemysłowa Polski.

– Wierzę, że program okaże się kołem zamachowym dla dalszego dynamicznego rozwoju naszego przemysłu – wskazał min. Jarosław Gowin.

Proponowana polityka to pięć osi – cyfryzacja, Zielony Ład, bezpieczeństwo, lokalizacja oraz społeczeństwo wysokich kompetencji. Najbliższe działania skupią się na zielonym i cyfrowym wzroście przedsiębiorstw przemysłowych, będą wsparciem dla inwestycji i eksportu oraz wesprą suwerenność technologiczną i surowce firm.

– Będą to także instrumenty, które wesprą polski przemysł w podnoszeniu lub zmianie kompetencji pracowników, jednocześnie budując trwałe relacje przemysłu z systemem szkolnictwa branżowego i wyższego – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Będą też zmiany w obrębie Prawa pracy, zatrudnienia cudzoziemców, promocji zatrudnienia i pracy zdalnej. Jednym z narzędzi Polityki Przemysłowej Polski mają być też kontrakty branżowe.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl