Podlaskie: Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Białoruś

Grupa podlaskich harcerzy ZHP przekazała w piątek Betlejemskie Światło Pokoju polskim harcerzom na Białorusi. Uroczystość odbyła się na przejściu granicznym w Kuźnicy. Uczestniczyli w nim polscy harcerze z Grodna.

W przekazaniu wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa harcerzy z Białegostoku, Lipska, Nowego Dworu, Dąbrowy Białostockiej i Kuźnicy oraz delegacja polskich harcerzy z Białorusi wraz z komendantką harcerstwa na Białorusi i przedstawicielami konsulatu w Grodnie, a także przedstawiciele straży granicznej i służby celnej – powiedział PAP komendant Chorągwi Białostockiej ZHP Krzysztof Jakubowski.

Po modlitwach w dwóch obrządkach, katolickim i prawosławnym, oraz po okolicznościowych przemówieniach harcerze zawiązali krąg i odśpiewali tradycyjną harcerską piosenkę „Bratnie słowo”. Nie zabrakło też składania życzeń świątecznych.

Z Kuźnicy harcerze zawiozą lampion ze światełkiem do Grodna, a także innych białoruskich miejscowości. Zostanie ono też przekazane białoruskim harcerzom i harcerzom z Rosji.

Jakubowski mówił, że spotkanie na granicy i przekazanie światełka to bardzo ważne wydarzenie, bo zachowuje – jak dodał – ciągłość i tradycję zapoczątkowaną 28 lat temu.

„Jest to inicjatywa niesamowicie ważna dla społeczności światowej. Ten ruch, który powstał, jest ponad granicami, ponad wyznaniami i łączy wszystkich ludzi” – mówił komendant i dodał, że stąd też tegoroczne hasło „Światło, które łączy”.

We wtorek harcerze ZHP z Suwalszczyzny przekazali światło litewskim skautom w Zespole Szkół w Słobódce, tuż przy granicy polsko-litewskiej. W poprzednich latach takie przekazanie odbywało się na dawnym przejściu granicznym w Budzisku.

W czwartek po południu na dziedzińcu pałacu Branickich w Białymstoku od Betlejemskiego Światła Pokoju zostało zapalone wielkie harcerskie ognisko. Każdy mógł zabrać ogień do domu, ogień przekazano też władzom samorządowym i kościelnym.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem radości, braterstwa, pokoju i wspólnoty. Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii, gdzie w 1986 r. w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z groty betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. Dwa lata później austriaccy skauci sami pojechali po światło do Betlejem. Od tego czasu trafia ono do Wiednia co roku, a skauci z różnych krajów roznoszą je po Europie.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Polscy harcerze tradycyjnie dostają światło od słowackich skautów. W tym roku akcja odbywa się 28. raz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl