fot. arch. Sióstr Loretanek

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki zbiera pamiątki po błogosławionym

Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie zbierają listy, pamiątki i zdjęcia związane z ks. Jerzym Popiełuszką – poinformowało w komunikacie Biuro Prasowe Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Autorzy komunikatu wskazali, że akcja związana jest z oczekiwaną kanonizacją ks. Jerzego oraz rosnącym zainteresowaniem jego osobą. Jak podkreślono, kapłan był związany z Mazowszem i parafiami Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie pracował jako ksiądz.

„Wszędzie tam znajdują się ludzie, którzy noszą jego osobę w pamięci. Ksiądz Jerzy był poza tym związany z wieloma środowiskami: z Solidarnością i z ludźmi pracy, ze środowiskiem medycznym, studenckim. Sam dużo podróżował, zarówno po świecie, jak i po Polsce. Odwiedzał kolebki Solidarności na Pomorzu, w Małopolsce czy na Śląsku. W wielu miejscach miał przyjaciół. Wielokrotnie też był przez nich fotografowany. Prowadził korespondencję listowną” – podkreślono w komunikacie.

„Będziemy zbierać nie tylko dokumenty, ale także ich kopie, aby nie uszczuplić bezcennych domowych archiwów. Pozyskane pamiątki wejdą w skład zasobów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, będą mogły stać się częścią ekspozycji muzealnej. Zostaną również udostępnione badaczom i popularyzatorom osoby ks. Jerzego. Zebrane artefakty udostępnione zostaną również w specjalnym >>Wirtualnym Muzeum Pamięci<<” – dodano.

Partnerami akcji są: Poczta Polska, NSZZ „Solidarność” i Diecezja Warszawsko-Praska.

PAP/RIRM

drukuj