fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Min. prof. P. Czarnek: Muzea pokazują w sposób nowoczesny najnowszą polską historię, naszych bohaterów, męczenników. Wszystko po to, żeby dzieci i młodzież mogły się uczyć historii w sposób atrakcyjny

Chcemy wykorzystać ogromny potencjał edukacyjny, jaki mają muzea, które powstały w ostatnich kilku latach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na czele z panem Piotrem Glińskim przykładało wiele starań, żeby współtworzyć muzea i miejsca pamięci w wielu zakątkach Polski. Muzea, które rzeczywiście pokazują znakomicie i w sposób nowoczesny najnowszą polską historię, historię XX wieku. Pokazują historię naszych bohaterów, męczenników. Wszystko po to, żeby dzieci i młodzież mogły się uczyć historii w sposób atrakcyjny – mówił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

„Poznaj Polskę” to pilotażowy program resortu edukacji, który ma za zadanie propagowanie wśród uczniów wiedzy nt. polskiej kultury, historii oraz tradycji. W ramach pilotażu 15 mln zł przeznaczonych zostanie na wycieczki szkolne [czytaj więcej].

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że inauguracja programu „Poznaj Polskę” jest bardzo ważna dla polskiej edukacji [więcej].

– Edukacja zmienia swoje oblicze i staje się bardziej atrakcyjna. Dzięki ustawie o programach i przedsięwzięciach ministra edukacji i nauki w obszarze edukacji mogliśmy stworzyć program „Poznaj Polskę”. Po co on jest? Chcemy wykorzystać ogromny potencjał edukacyjny, jaki mają muzea, które powstały w ostatnich kilku latach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na czele z panem Piotrem Glińskim przykładało wiele starań, żeby współtworzyć muzea i miejsca pamięci w wielu zakątkach Polski. Muzea, które rzeczywiście pokazują znakomicie i w sposób nowoczesny najnowszą polską historię, historię XX wieku. Pokazują historię naszych bohaterów, męczenników. Wszystko po to, żeby dzieci i młodzież mogły się uczyć historii w sposób atrakcyjny. Muzea i miejsca pamięci były niewykorzystane na taką skalę, na jaką powinny być wykorzystane, a powstawały przy współudziale niemałych środków publicznych – powiedział minister edukacji i nauki.

Zdaniem min. prof. Przemysława Czarnka w Polsce jest wiele miejsc, przedstawiających naszą historię, które warto odwiedzić.

– Takie miejsca, to m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, ale to także Park Pamięci Narodowej w Toruniu, który pokazuje wielkie bohaterstwo Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, ale także sprawiedliwych Ukraińców ratujących Polaków w czasie Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie. To są miejsca, które powinny być odwiedzane przez polskie dzieci, przez polską młodzież. Dzięki pilotażowemu przedsięwzięciu, tym 15 mln zł, które w tym momencie wygospodarowaliśmy na dofinansowanie do wycieczek szkolnych, zapewne będą one lepiej i bardziej efektywnie spożytkowane – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”. 

Szef resortu nauki zaznaczył, że program „Poznaj Polskę” ma kilka obszarów edukacyjnych.

– Śladami Polskiego Państwa Podziemnego i wszystkich bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, śladami polskiej kultury narodowej, śladami polskiej nauki. Jest również jeden z obszarów edukacyjnych specjalnie poświęcony bohaterowi tego roku, ale też bohaterowi historii XX wieku państwa polskiego, czyli ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, którego beatyfikację mamy 12 września. Mieliśmy wiele sygnałów z polskich szkół, że dzieci i młodzież (wraz z nauczycielami) chciałyby poznawać osobę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, zwiedzając miejsca z nim związane. Miejsca internowania, uwięzienia, ale także pracy w Warszawie. Dzięki temu nauka historii stanie się bardziej atrakcyjna – stwierdził gość Radia Maryja.

Poprzez pilotażowy program „Poznaj Polskę” resort edukacji chce „odbudować wspólnotę”.

– Nie ma lepszej okazji do odbudowywania wspólnoty wśród uczniów i kontaktów z nauczycielami jak kilkudniowe wyjazdy wycieczkowe. Jest potrzeba odbudowywania wspólnoty po okresie pandemii koronawirusa i po nauce zdalnej po to, żeby dzieci się bliżej poznawały i poznawały swoich nauczycieli – podsumował minister edukacji i nauki. 

By placówka edukacyjna otrzymała dofinansowanie (kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 80 proc.) musi podczas wycieczki szkolnej zrealizować punkty edukacyjne związane z polską historią.

Ministerstwo edukacji i nauki zapowiada, że uczniowie, którzy we wrześniu wrócą do szkół, będą kształcić się w trybie stacjonarnym [więcej].

Całą rozmowę z min. prof. Przemysławem Czarnkiem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj