Wrocławska młodzież upamiętniła bohaterki z Ravensbrück

„Bohaterki z Ravensbrück” pod takim tytułem we Wrocławiu odbyło się spotkanie dla młodzieży zorganizowane pod patronatem IPN-u.

Młodzież wrocławskich szkół upamiętniła w ten sposób 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, w Meklemburgii, gdzie zginęło 40 tys. Polek.

Uroczystość rozpoczęła się po Mszy św.  sprawowanej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Dalsza część spotkania odbyła się we wrocławskiej auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Zainteresowanie młodzieży było bardzo duże – powiedziała Ewa Rajman, współorganizatorka spotkania.

– Na nasze uroczystości przybyło ok. 200 osób. To bardzo dużo, zawłaszcza że prawie wszyscy to byli ludzie młodzi i wydawali się naprawdę zainteresowani. Mieli łzy w oczach kiedy mówiliśmy o bohaterkach z Ravensbrück – powiedziała Ewa Rajman.

Konferencja rozpoczęła się od wykładów przedstawicieli IPN-u.

– Pan Stanisław Bogaczewicz mówił ogólnie o obozach koncentracyjnych, natomiast pani Iwona Demczyszak opowiedziała o obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Następnie przestawiliśmy sylwetki bohaterek, odsłuchaliśmy też nagranie, które przysłała dla uczestników konferencji pani Wanda Półtawska. Później wypowiadał się syn jednej z byłych więźniarek – pan Michał Neumann oraz Olga Dutkiewicz – jedna z osób z rodziny więźniarki Marii Rydarowskiej. Wszyscy wydawali się skupieni. To nas bardzo pozytywnie zaskoczyło – dodała Ewa Rajman.

Obóz w Ravensbrück był największym kobiecym niemieckim, nazistowskim obozem koncentracyjnym. Polki były w nim wiezione za podziemna działalność patriotyczną. 74 Polki zostały poddane operacjom pseudomedycznym.

RIRM

drukuj