fot. PAP/Marcin Obara

Resort edukacji rusza z programem „Poznaj Polskę”

„Poznaj Polskę” to pilotażowy program resortu edukacji, który ma za zadanie propagowanie wśród uczniów wiedzy nt. polskiej kultury, historii oraz tradycji. W ramach pilotażu 15 mln zł przeznaczonych zostanie na wycieczki szkolne.

Resort edukacji dofinansuje wycieczki edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju. Będą one mogły być organizowane w ramach zajęć od września do czerwca według zaproponowanych obszarów edukacyjnych. Konieczne będzie uwzględnienie w nich wyznaczonych punktów, czyli miejsc istotnych dla polskiej historii, kultury i nauki.

Wskazano 4 obszary tematyczne: wycieczki śladami Polskiego Państwa Podziemnego oraz ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, kultura i dziedzictwo narodowe oraz największe osiągnięcia polskiej nauki. Na trasie uczniowie odwiedzą muzea, wystawy i miejsca pamięci.

– To pomysł, który towarzyszył mi od początku, kiedy zostawałem ministrem. To idea wypracowana razem z wicepremierem Piotrem Glińskim, który zauważył, że tworzymy muzea, ale nie wykorzystujemy ich potencjału edukacyjnego na taką skalę, na jaką powinniśmy to robić, aby uatrakcyjnić edukację w szkołach – powiedział minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1425752435247693824

Wycieczki jednodniowe zostaną dofinansowane kwotą do 5 tys. zł, te trwające dwa dni – do 10 tys. zł, a wycieczki trzydniowe otrzymają wsparcie do 15 tys. zł. Nabór szkół chętnych do udziału w pilotażu ruszy 6 września i potrwa do końca miesiąca lub wyczerpania środków przewidzianych na program.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj